«Λύγισε» απέναντι στο Περιστέρι η Ασπίδα

Την τρίτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε το Περιστέρι που επικράτησε με το επιβλητικό 94-34 της Ασπίδας Ξάνθης στον τελευταίο αγώνα της τέταρτης μέρας.

Η ομάδα της Ξάνθης παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ένατο λεπτό της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι με σερί 5-0 στο τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 15-23. Η ομάδα της Αθήνας συνέχισε το σερί και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου πήρε διψήφια διαφορά (15-26 με τον Πλευράκη) ενώ στα μέσα του έφθασε το νταμπλ σκορ (20-40) με τρίποντο του ίδιου παίκτη.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το Περιστέρι μπροστά με 25-52. Σε όλη την τρίτη περίοδο η Ασπίδα σημείωσε δύο πόντους με βολές του Παπανικολάου και έτσι το σκορ έγινε 27-75. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-23, 25-52, 27-75, 34-94

Διαιτητές: Ερικσον, Γιάκομπς, Τσαϊκόφσκι

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 3(1), Χαραλαμπίδης 3(1), Παναγιωτόπουλος, Παπαδόπουλος 9, Καρανικολίδης 3, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 4, Παπανικολάου 6, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 6.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Καράμπελας, Σκόρδος 10(1), Βησσαρίου 13(3), Μιχάλης 11(1), Πλευράκης 23(5), Παπαδόπουλος 5, Σταυρακούκας 12(2), Χάλιος 2, Κάδρας 5, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής 3, Κρασάκης 10.