Ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου υπέταξε τον Ολυμπιακό και αγκάλιασε τον τίτλο μετά απο 34 χρόνια! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία!

Αυτός ο τίτλος του πρωταθλητή δε χάνεται! Ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον Ολυμπιακό, είχε άψογο στήσιμο απ’ τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος έκανε ματ στον Πέδρο Μάρτινς, με τον δικέφαλο να κατατροπώνει τον Ολυμπιακό με 3-1 και να στέφεται απ’ τον Φλεβάρη πρωταθλητής!

Ο ΠΑΟΚ έκανε σαφείς τις ορέξεις του από νωρίς. Ο Βιεϊρίνια έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή σ’ ένα ανέβασμά του και ήταν σαφές πως ο Πορτογάλος με ανάποδο πόδι θα δημιουργούσε κάτι καλό. Έτσι κι έγινε: σουτ, μικρή επαφή στο πόδι του Γκιγιέρμε, κανένα περιθώριο στον Σα και προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ μόλις στο 3ο λεπτό. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και απ’ τις δύο ομάδες, που έδειχναν ικανές να απειλήσουν ανά πάσα στιγμή. Ο ΠΑΟΚ ήταν ένα κλικ ανώτερος και διεύρυνε το προβάδισμά του στο 20, εκμεταλλευόμενος στο τρανσίσιον τα κενά του Ολυμπιακού στα μετόπισθεν. Διαγώνια μπαλιά του Ζαμπά, κεφαλιά πάσα του Άκπομ με τον Μπίσεσβαρ να βάζει ένα απ’ τα ευκολότερα γκολ της ζωής του και παράλληλα ένα απ’ τα πιο σημαντικά. Το ημίχρονο έκλεισε με το 2-0, με τον Μάρτινς να προβαίνει σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (Ντίαζ και Καμαρά αντί Χριστοδουλόπουλου και Νάτχο), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έδειχνε ικανότερος να φτάσει στο 3-0, παρά ο Ολυμπιακός στο 2-1. Έτσι κι έγινε με τον Άκπομ να πιέζει τον Σισσέ και να τον αναγκάζει σε λάθος, με τον επιθετικό του δικεφάλου να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο 87 με τον Ποντένσε.

Μετά την ήττα του Ολυμπιακού η ΑΕΚ με τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ, κάποιες ώρες νωρίτερα, τον πλησίασε στους 5 βαθμούς (με την Ένωση να περιμένει και την εκδίκαση του CAS για το -3 που της επιβλήθηκε απ’ το παιχνίδι του ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό). Αφού, είδε τον Βρέσκα να κλείνει τα μάτια σε ανατροπή του Δεληγιαννίδη, η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί σε μία απ’ τις λιγοστές καλές στιγμές της στο ματς, βρίσκοντας αναπάντεχο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Χρήστου Αλμπάνη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός αντικατέστησε τον Χουλτ ο οποίος τραυματίστηκε, και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Λιβάγια, με τον Κροάτη ν’ ανοίγει το σκορ, σημειώνοντας παράλληλα το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Την 2η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ατρόμητος, ο οποίος με το γκολ του Ν’Σικουλού στο 16′ έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού.

16. Απόλλων Σμ. 20 9

Δείτε εδώ αναλυτικά τη βαθμολογία της Super League από την ειδική ενότητα του Sport24.gr.

*Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με -2 βαθμούς στο πρωτάθλημα

** Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με -6 βαθμούς στο πρωτάθλημα

*** Η ΑΕΚ έχει τιμωρηθεί με -3 βαθμούς

Τα κριτήρια διαβάθμισης: 1) Βαθμοί στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 2) Διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 3) Διαφορά τερμάτων συνολικά 4) Καλύτερη επίθεση συνολικά 5) Καλύτερη άμυνα συνολικά 6) Μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο (μόνο για να κριθεί ο πρωταθλητής, οι ομάδες που θα υποβιβαστούν, ή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε διεθνείς διοργανώσεις) 7) Κλήρωση.