Αναμενόμενη ήττα για τους Κύκλωπες απ’ τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 49-23 γνώρισαν οι Κύκλωπες στη Θεσσαλονίκη απ’ τον ΠΑΟΚ, σ’  ένα ματς που ο μόνος υλοποιήσιμος στόχος ήταν, να καταφέρουν οι Αλεξανδρουπολίτισσες να ακολουθήσουν -ανά διαστήματα- τον ρυθμό του πολύ ποιοτικότερου ΠΑΟΚ.

Οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ απ’ τα πρώτα λεπτά έδειξαν την ανωτερότητά τους και έχτισαν σύντομα μια μία διαφορά σε διψήφιο ύψος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-7. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ο ίδια επιθετικός πλουραλισμός απ’ τον ΠΑΟΚ, με τη διαφορά να είναι τα 16 τέρματα που σημείωσαν οι φιλοξενούμενες έαναντι των 7 του πρώτου ημιχρόνου. Τελικό σκορ το 49-23.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-4, 13-5, 16-5, 20-6, 23-7 (ημχ) 30-9, 35-12, 36-14, 40-17, 45-20, 49-23

ΠΑΟΚ (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 6, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 3, Ζυγούρα 3, Ευμορφίδου 4, Καμποΐμ, Φερφόλια 3, Ράτσικα, Μπατζαρακούδη 1, Νίκολιτς 5, Βαφειάδου 7, Τσιτλακίδου 5, Κουρκουλάκη 1, Αρβανίτη 3, Κρίτζαλη 2, Σαμολαδά 6.

Κύκλωπες (Χαραλαμπίδης): Μπαλασούδη, Χαριτίδου, Νικόλοβα, Παρασκάκη, Σαββαλάκη Αθ. 6, Σαββαλάκη Δ., Λαμπροπούλου, Λαμπίδη, Χωρινού 6, Καλαϊτζή 1, Σολακούδη 7, Βαρσάμη 3.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 3/3-1/2