Ένα νεκρό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο ανάγκασε τους Κύκλωπες στη τρίτη σερί ήττα

Δεν έχει ξεκινήσει καλά το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Ηλία Παπαχρήστου, γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια, χάνοντας στη Σταυρούπολη απ’ τον Απόλλωνα με 35-27.

Μία νέα αρχή στη δύσκολη έδρα της Σταυρούπολης έψαχναν οι Κύκλωπες, αλλά εν τέλει δεν τη βρήκαν. Οι Αλεξανδρουπολίτες δεν κατάφεραν να πάρουν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα, αν και ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάρουν ένα μεγάλο προβάδισμα, σ’  όλο το πρώτο ημίχρονο.

Μολαταύτα, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των Κυκλώπων ήταν τελείως διαφορετική, προς το χειρότερο. Αποδιοργάνωση στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στη Σταυρούπολη να μεγαλώσει τη διαφορά και να την πάει σε επίπεδο που θα ήταν πολύ δύσκολο στους Κύκλωπες να επανέλθουν. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ως το τέλος και έκαναν το 3στα3, ενώ αντίθετα οι Κύκλωπες θα ψάξουν τους πρώτους τους βαθμούς την επόμενη αγωνιστική.

Τα πεντάλεπτα: 04-04, 06-04, 10-07, 10-10, 15-14, 17-14 (ημιχ.), 22-15, 24-16, 29-19, 30-21, 32-23, 35-27.

Απόλλων Σταυρούπολης: Τσουκαλάς 9, Μίμης, Χαραλαμπάκης, Πετρίδης 4, Λέτος 6, Τζιάκης 2, Λυμπούδης 9, Παντελάκης, Γιαλλαμάς 1, Μακρυγιάννης 5, Μαυρίδης 4.

Κύκλωπες Αλεξ/πολης (Παπαχρήστου): Σέλκος 5, Πέξας, Κωστόπουλος Β. 2, Καραβασίλης, Επιτρόπου 3, Φουντούκας 3, Ξηρόπουλος, Καραβασίλης Β., Μπασδάνης, Λαιλισίδης 8, Μπασδάνης 5.