Νικητής ο Αριών στο ξανθιώτικο ντέρμπι της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ

Το πρώτο ξανθιώτικο ντέρμπι περιείχε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου. Ο Άθλος υποδέχτηκε τον συμπολίτη Αρίων στο κλειστό του Δ.Α.Κ Ξάνθης.

Ο μεγάλος νικητής του παιχνιδιού ήταν οι φιλοξενούμενοι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 51-73. Ο Αρίων κατάφερε εξ αρχής να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να πάρει το προβάδισμα από το 1ο μόλις λεπτό. Στο 1ο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες ήταν πολύ κοντά με την διαφορά να κυμαίνεται στους 5-6 πόντους και να τελειώνει 19-25 υπέρ του Αρίων. Από το 2ο δεκάλεπτο ο πήχης της διαφοράς ανέβηκε αρκετά αφού η ομάδα του Γιάννη Θερμού μονοπώλησε το ενδιαφέρον με τον Άθλο να πετυχαίνει 6 μόνο πόντους και το σκορ ημιχρόνου να είναι 25-43. Στο 2ο ημίχρονο οι 2 ομάδες κατέβασαν τον ρυθμό με τον Αριών να διατηρεί τη διαφορά στους 20 πόντους και να μην απειλείται παρόλης της καλής προσπάθειας του Άθλου να επανέλθει στο ματς.

Κατάμεστο το γήπεδο να τονίσουμε κάτι που δείχνει πως  το φίλαθλο μπασκετικό κοινό θα είναι κοντά στην πορεία των 2 ομάδων της Ξάνθης εκφράζοντας τη στήριξή τους. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται για τις 2 ομάδες με τον Αριών να υποδέχεται τον Αία Κομοτηνής την επόμενη αγωνιστική, ενώ ο Άθλος φιλοξενείται στην Κομοτηνή από το Δημοκρίτειο.

Τα δεκάλεπτα : 19-25, 25-43 (ημίχρονο), 42-60, 51-73(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές : Παπαθεολόγου – Καλαϊτζής

‘Αθλος (Αποστόλου Α.) : Λαγογιάννης 10(1), Παπαδόπουλος 9, Αντωνίου 9 (1), Τεζετζίδης 3 (1), Ψαλτόπουλος 8, Βλάχος 3, Παγανάς 3, Πετράκης 1, Καλαμάρας 5 (1)

Αρίων (Θερμός Γ.) : Αμπεριάδης 16 (2), Καλιαμπάκας 8, Ευσταθιάδης 17, Αρβανιτίδης 8, Τσίτσος 7 (1), Κάλφας 5, Χριστοφορίδης 8 (1), Δεληγιάννης 2, Μπουτσικούδης 2