Ήττα -και- στη Θεσσαλονίκη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Δίχως να καταφέρει να αποκομίσει έστω κάποιον βαθμό ολοκλήρωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τις υποχρεώσεις του στο Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”. Στο τρίτο και τελευταίο κατά σειρά παιχνίδι (και αυτό εκτός έδρας όπως τα δύο πρώτα), η ομάδα του Θανάση Μουστακίδη γνώρισε την ήττα απ’  τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ, παρά το γεγονός πως ξεκίνησε ιδανικά.

Ο Εθνικός ξεκίνησε συγκεντρωμένος και παρά την απουσία του Στίγγα στο φιλέ, κατάφερε με κορυφαίο στην επίθεση τον Γκμίτροβιτς να πάρει απ’  την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ, φτάνοντας στο 0-1.

Στην καλή παρουσία του πρώτου σετ έμειναν μάλλον οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη, οι οποίοι στο δεύτερο ήταν ωσεί παρόντες. Στο παρκέ πάτησαν μόνο τα σώματά τους και όχι οι ίδιοι με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να κάνει πάρτι και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Με τη λήξη του δεύτερου σετ οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν μεν όντας ανταγωνιστικοί, αλλά βρίσκονταν μονίμως πίσω στο σκορ. Με πρόβλημα στην υποδοχή και πιο αδύναμο κρίκο τον Καναδό ακραίο Φρίζεν, ο “Γηραιός” είχε σταθερά το προβάδισμαμε κορυφαίο τον Φέργκιουσον, αλλά και τους Αρμενάκη και Ντα Ρόσα σε καλή βραδιά επιθετικά.

Το πρόβλημα στην υποδοχή δε διορθώθηκε ούτε στο τέταρτο σετ και μαζί με την υπεροχή των γηπεδούχων στο φιλέ, έγειραν την πλάστιγγα στο μέρος του Ηρακλή ο οποίος σε λίγες μέρες θα υποδεχτεί την Α.Ε.Κομοτηνής στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου.

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ. – 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κουκουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ. – 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Τα σετ: 23-25, 25-14, 25-21, 25-20.