Νίκη πρόκριση σε παιχνίδι θρίλερ για τον Αίαντα Κομοτηνής

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Αίαντας Κομοτηνής κατάφερε στην εκπνοή του αγώνα να κερδίσει την Θύελλα Φερών με σκορ 54-51 και έτσι πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ «Τάσος Χαραλαμπίδης».

Οι φίλαθλοι που πήγαν να δουν το παιχνίδι το Σάββατο στο κλειστό της Κομοτηνής δεν θα πρέπει να έχουν κανένα παράπονο καθώς η εξέλιξη του παιχνιδιού κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων τους μέχρι το τελευταίο λεπτό. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο και καμιά από τις δύο ομάδες δεν άφηνε την άλλη να πάρει κεφάλι στο σκορ . Με εξαίρεση το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Αίας Κομοτηνής πήγε στα αποδυτήρια με μια σχετικά μικρή διάφορα 8 πόντων . Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα η Θύελλα κάλυψε την διάφορα και προσπάθησε να περάσει μπροστά όμως η ομάδα της Κομοτηνής δεν την άφηνε. Στην τελευταία επίθεση η Θύελλα είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 54-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-27, 45-40, 54-51

Αίας Κομοτηνής: Κλωναράς, Παχιαδάκης, Γκότσικος, Νικέλλης, Μπορμπίδης, Ζολώτας, Σκοπιανός, Λοϊσιος, Μαχαιρίδης, Βελή, Τερζίδης

Θύελλα Φερών: Νεδέλτσας, Αντωνόπουλος, Ράλλης, Ιωαννίδης, Κεσανλής, Δαπουδάνης, Τσοκαναρίδης, Παπαδόπουλος, Μπιριντζής, Μπερμπερίδης, Γιαννακίδης, Χαραλαμπίδης

Διαιτητές: Ντούρας – Σερετίδης