Φινάλε με ήττα στο Eurobasket U18 για την Εθνική Εφήβων των Σανδραμάνη και Κουρτίδη και 14η θέση!

Κακή ήταν η τελευταία εντύπωση για την Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό U18 της Λετονίας, καθώς ηττήθηκε με 89-85 από τη Φινλανδία στην παράταση (κ.α. 75-75) και περιορίστηκε στη 14η θέση.

Η Εθνική είχε ένα πολύ μικρό προβάδισμα από την αρχή (10-6, 17-13) με τον Ρογκαβόπουλο να ξεκινά εντυπωσιακά (13π.) σε οκτώμισι λεπτά και να φέρνει τη διαφορά μέχρι και το 20-15. Η αστοχία της ελληνικής ομάδας και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (οκτώ στο πρώτο μέρος) επέτρεψαν στους Φινλανδούς να πάρουν προσωρινά το προβάδισμα (32-34), αλλά ένα 5-0 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο για την Ελλάδα στο +3 (37-34).

Τρία σερί φινλανδικά τρίποντα έφεραν τούμπα το ματς στις αρχές της τρίτης περιόδου (39-45). Το τάιμ άουτ του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν διόρθωσε τα πράγματα και η απόσταση έφτασε στους δέκα (41-51), ενώ το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 12-26 ολοκληρώθηκε με τους Φινλανδούς στη μέγιστη διαφορά, 49-60.

Η Εθνική μπήκε, ωστόσο, αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο και με ένα 11-0 που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα από Σανδραμάνη και Αρσενόπουλο ισοφάρισε (60-60). Η Φινλανδία ξέφυγε ξανά και με τρίποντο του Ταχβανάινεν έφτασε στο +6 (63-69) και λίγο αργότερα στο +9 (63-72). Το τρίποντο και φάουλ του Γάργαλη έδωσε μια τελευταία ελπίδα στην ελληνική ομάδα, ο ίδιος μείωσε στο τρίποντο (75-72) και μετά τις δύο χαμένες βολές του Γιάντουνεν ο Ρογκαβόπουλος με τρίποντο από τα εννιά μέτρα ισοφάρισε (75-75) στα 3,7’’ για το τέλος. Οι Φινλανδοί δεν αξιοποίησαν τον λιγοστό χρόνο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί δύο τρίποντα του Ταχβανάινεν, το δεύτερο με ταμπλό (!) έφεραν τη Φινλανδία μπροστά με 81-85 στα 51’’ πριν τη λήξη. Οι διεθνείς το πάλεψαν, αλλά η ψυχραιμία των αντιπάλων από τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό 85-89.

Τρομερή εμφάνιση απο τον Ρογκαβόπουλο που πέτυχε 33 πόντους, ενώ εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς ήταν  ο Εβρίτης Χρυσόστομος Σανδραμάνης που πέτυχε 18 πόντους. Έξι πόντους σημείωσε ο ξανθιώτης Βαλάντης Κουρτίδης στα 15′ λεπτά που αγωνίστηκε

Δεκάλεπτα: 22-21, 37-34, 49-60, 75-75, (πρτ). 85-89.