Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ξάνθη κόντρα στην Μπότεβ Βράτσα!

Το τρίτο της φιλικό παιχνίδι έδωσε το απόγευμα της Τρίτης η ομάδα της Ξάνθης που διανύει την δεύτερη εβδομάδα του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της στο Pravets της Βουλγαρίας. Αντίπαλος στη σημερινή αναμέτρηση ήταν η Μπότεβ Βράτσα, ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας της χώρας και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-2 υπέρ της Ξάνθης που διαμορφώθηκε απο το πρώτο μέρος

Η ξανθιώτικη ομάδα στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ καθώς έκανε το 0-1 με τον στο 16′ ο Κάστρο με σουτ και το 0-2 με τον στο 20′ με τον Ορφανίδη, έχοντας κι άλλες τέσσερις καλές στιγμές, έναντι τριών των αντιπάλων. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 33ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 στο «Χρίστο Μποτέφ». Στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών το σκορ δεν άλλαξε με την Ξάνθη να παίρνει την δεύτερη φιλική νίκη. επί Βουλγαρικού εδάφους, έχοντας και μια λευκή ισοπαλία με τη Νέα Σαλαμίνα

Η προετοιμασία της Ξάνθης θα συνεχιστεί με προπονήσεις πριν το επόμενο φιλικό που είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 4 Αυγούστου με αντίπαλο την ΑΕΛ Λεμεσού, πριν την επιστροφή στην βάση.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς (60′ Γκαραβέλης), Χατζητερζόγλου (60′ Μπαξεβανίδης), Φλίσκας (60′ Λισγάρας), Φασίδης (60′ Σβάρνας), Θυμιάνης (60′ Συλλά), Ορφανίδης (60′ Ντε Λούκας), Μελιόπουλος (60′ Καμαρά), Σουλεϊμάν (60′ Ντουρίτσκοβιτς), Κίκε (60′ Γέντρισεκ), Φάκης (60′ Σαρπόνγκ), Κάστρο (60′ Μελισσόπουλος)