Νίκησε το Μαυροβούνιο και τερμάτισε στην 5η θέση η Εθνική!

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο η Εθνική ανδρών που νίκησε με 8-6 το Μαυροβούνιο!

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπυ η Εθνική μας κατάφερε να φτάσει προηγούμενη με 2-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, παρά το προβάδισμα του Μαυροβουνίου! Στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο ο αγώνας ήταν πολύ ισορροπημένος κάτι που αποτυπώνεται και στα επιμέρους σκορ με 3-3 και 1-1, αλλά η Εθνική κατάφερνε να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Μαυροβούνιοι, παρ’όλο που βρέθηκαν προηγουμένως δύο φορές πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6, αλλά τα γκολ των Βλαχόπουλου, με πέναλτι τρία λεπτά πριν το τέλος και Κολόμβου, χάρισαν στην Ελλάδα την νίκη και την 5η θέση!