Νίκησε την Ρωσία και θα διεκδικήσει την 5η θέση η Εθνική!

Την νίκη στον ημιτελικό των θέσεων 5-8 επί της Ρωσίας κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης, επικρατώντας με 12-11!

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου είχαν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η γαλανόλευκη προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-1, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την νίκη, ενώ στην δεύτερη περίοδο η εικόνα ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με σκορ 9-5.

Στην συνέχεια οι Ρώσοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, ωστόσο η Εθνική μας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε αποκτήσει, παρ’όλο που η “Ρωσική αρκούδα” πλησίασε στο σκορ με 9-8 και 11-9, ενώ είχε υπέρ της επιμέρους σκορ στο τρίτο και τέταρτο οκτάλεπτο, με 2-4 και 1-2 αντίστοιχα.

Πλέον η Ελλάδα θα διεκδικήσει στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά κόντρα στο Μαυροβούνιο, την 5η θέση, σε ένα ματς που θα διεξαχθεί το Σάββατο 28/7 στις 19:15!