“Καθάρισε” και την Κορέα το Μεξικό που έκανε άλμα πρόκρισης στους “16”!

Με… φόρα προς τους «16» οδεύει το Μεξικό που επικράτησε με 2-1 της Νότιας Κορέας, έκανε το «2×2» και είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη

Οι Μεξικάνοι «καθάρισαν» 2-1 τη Νότια Κορέα και με το «2×2» στον έκτο όμιλο του Μουντιάλ άγγιξαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, ψαλιδίζοντας στο ελάχιστο τις ελπίδες της σημερινής τους αντιπάλου.

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Βέλα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 25’ με εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Γκουαδράδο σε χέρι του Γιάνγκ έπειτα από σέντρα, ενώ ο Λοσάνο, ο οποίος εκτέλεσε τη Γερμανία λίγες ημέρες πριν, έστρωσε το 2-0 στον Τσιτσαρίτο στο 66ο λεπτό. Μείωσε ο Σον της Τότεναμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. φάση

Πλέον οι Μεξικάνοι περιμένουν με ενδιαφέρον το ματς της Γερμανίας με την Σουηδία οπού θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, αν και η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής δεδομένα κόντρα στους Σουηδούς την τελευταία αγωνιστική βολεύεται και με ισοπαλία

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Σιν Τάε-Γιονγκ): Τσο Χιουν-Γου,  Λι Γιονγκ, Γιανγκ Χιουν-Σου, Κιμ Γιουνγκ-Γκβον, Κιμ Μιν-Γου (84′ Χονγκ Τσουλ), Γιου Σε-Γιονγκ (64′ Λι Σέουνγκ-Γου), Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, Μουν Σέον-Μιν (77′ Γου-Γιούνγκ), Λι Γιάε-Σουνγκ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Χουάνγκ Χι-Τσαν.

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Άλβαρες, Σαλσέδο, Έκτορ Μορένο, Γκαγιάρδο, Έκτορ Ερέρα, Γκουαρδάδο (68′ Ράφα Μάρκες), Λαγιούν, Κάρλος Βέλα (77′ Τζ. Ντος Σάντος), Λοσάνο (70′ Κορόνα), Χαβιέρ Ερνάντες.