Ελβετική ανατροπή πρόκρισης της Ελβετίας κόντρα στην Σερβία!

Με γκολ των Τσάκα και Σακίρι, που δεν έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν σχηματίζοντας τον αλβανικό αετό, η Ελβετία «τούμπαρε» στο β’ ημίχρονο τη Σερβία επικρατώντας 2-1 και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στέλνοντας παράλληλα τους “πλάβι” πάνω στην Βραζιλία στον “τελικό” πρόκρισης.

Η ομάδα της Σερβίας, οπού βοηθός του Μλάντεν Κρσταγίτς είναι ο προπονητής της Ξάνθης Μίλαν Ράσταβατς, πήρε νωρις κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Μίτροβιτς στο 5′. Όμως το β’ ημίχρονο εκτυλίχθηκε σε διαφορετική υπόθεση, που έφερε τους Ελβετούς σε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 90’

Μόλις στο 52’ ο Τσάκα με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή «ζωγράφισε» τον Στοΐκοβιτς για το 1-1 και στο 90’ ο σκόρερ έγινε δημιουργός, δίνοντας το γκολ στον Σακίρι που σπάζοντας το οφσάιντ και φεύγοντας πίσω από το κέντρο, πλάσαρε για το 2-1.

Με αυτό το τρίποντο, η Ελβετία είναι μια ανάσα από την πρόκριση, αφού παίζει με την ασθενέστερη ομάδα του ομίλου, την Κόστα Ρίκα και θέλει απλά μια ισοπαλία ενώ την την ίδια ώρα, Βραζιλία και Σερβία, θα παίζουν έναν δικό τους τελικό για την πρόκρισή τους στους «16»,

ΣΕΡΒΙΑ: Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροβ, Μιλιβόγεβιτς (81′ Ράντονιτς), Μάτιτς, Τάντιτς, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Κόστιτς (65′ Λιάιτς), Μίτροβιτς

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Τσάκα, Σακίρι, Τζεμαϊλι (73′ Εμπολό), Ζούμπερ (90+4′ Ντρμιτς), Σεφέροβιτς (46′ Γκαβράνοβιτς)