Με Φασίδη και Σβάρνα βασικούς η εμφατική νίκη της Ελπίδων επί της Ουκρανίας και τρίτη θέση στο “Βαλερί Λομπανόβσκι”!

Με νίκη 3-1 επί της Ουκρανίας έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά Βαλερί Λομπανόβσκι η Εθνική ομάδα των Ελπίδων  που κατέλαβε έτσι την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ στο 20΄ με τον Κυριακόπουλο, αλλά εφτά λεπτά αργότερα οι Ουκρανοί ισοφάρισαν. Ωστόσο η Ελλάδα ανέκτησε το προβάδισμα στο 30΄ με αυτογκόλ των Ουκρανών. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κωτσόπουλος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Σλοβενία νίκησε 2-0 το Ισραήλ και κατέλαβε την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη, με δεύτερο το Ισραήλ, τρίτη την Ελλάδα και τέταρτη τη διοργανώτρια Ουκρανία. Βασικοί αγωνίστηκαν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Στράτος Σβάρνας και Βασίλης Φασίδης.

Ελλάδα: Κότσαρης, Σβαρνάς, Κατράνης, Ευαγγέλου, Φασίδης, Νάτσος (60΄ Στάικος), Καραχάλιος, Γιούσης (60΄ Μασούρας), Μπουζούκης (46΄ Βασιλούδης), Κυριακόπουλος (70΄ Χατζηγιοβάννης), Μωραΐτης (70΄ Κωτσόπουλος).