LIVE η μεγάλη μάχη τίτλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Λεύκιππος Ξάνθης – Αστέρας Καβάλας

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι. Το SportsAddict θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ ανάμεσα στον Λεύκιππο Ξάνθης και τον Αστέρα Καβάλας

Ώρα 18:22 Πολύς κόσμος στις εξέδρες του “Δημήτρης Κραχτίδης” με φιλάθλους τόσο απο την Ξάνθη όσο και απο την Καβάλα μα δίνουν βροντερό παρών στο γήπεδο για το μεγάλο ματς

Ώρα 18:24 Διαιτητές του μεγάλου αγώνα, για τον οποίον βρίσκεται στο γήπεδο και σύσσωμη η διοίκηση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, είναι οι Μπήτης, Ξενικάκης και Μπακάλης

18:25 Να θυμίσουμε πως ο Αστέρας είναι η μοναδική ομάδα στην φετινή σαιζόν που έχει κερδίσει τον Λεύκιππο.

Ώρα 18:27 Πάμε να δούμε τις πεντάδες των δύο ομάδων

Για τον Λεύκιππο Ξάνθης ο Σωτήρης Κοκκινόπουλος ξεκινά το ματς με: Σταμπουλή, Χρήστου, Κουμπάνη, Δώδο και Παλλάκη

Για τον Αστέρα ο Λεωνίδας Μαγιάννης ξεκινά με τους: Ιωαννίδη, Τσάμη, Μυζίου, Παπαδόπουλο και Μπόζης

Ώρα 18:29 Θυμίζουμε πως στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής που κέρδισε στον μικρό τελικό τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ώρα 18:32 Έναρξη του αγώνα

09:20 Πρώτο καλάθι για τον Λεύκιππο απο τον Χρήστου

08:52 Απαντά με δύο εύστοχες βολές ο Παπααδόπουλος.

7:00 Εντυπωσιακό ξεκίνημα κάνει το 5-2 με τρίποντο ο Χρήστο απαντά αμέσως για τον Αστέρα ο Μυζίου

5:25 Το 6-5 του Κουμπάνη με δίποντο του Παπσδόπουλου γίνεται 6-7 για τον Αστέρα που παίρνει πρώτη  φορά το προγάδισμα

2:30 Πρώτο ται μάουτ στο ματς με τους Καβαλιώτες να έχουν πάρει σημαντική διαφορά με 13-8. Ο Λεύκιππος μπήκε μπροστά στο σκορ με δίποντο του Κουμπάνη όμως τα καλάθια τον Μπόζη, Μυζίου και Γεωργιάδη διαμορφώνουν το 13-8 υπέρ του Αστέρα

01:00 Απο μια εύστοχη βολή των Κουμπάνη και Χρήστου και ένα δίποντο του Παλλάκη ο Λεύκιππος μειώνει σε 14-12, μια εύστοχη βολή είχε για τον Αστέρα ο Γεωργιάδης

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου Τρομερό καλάθι του Χρήστου υπό πίεση για το 14-14 που είναι και το σκόρ δεκάλεπτου

Ώρα 18:54 Ξεκινά με εύστοχη βολή του Νταβουλτζόπουλου για το προσπέρασμα στου Λεύκιππου. Με τον ίδιο ξανά με 1/2 βολές να κάνει το 16-14 υπέρ του Λεύκιππου

8:00 Νέο 1/2 απο τον Φώτη Νταβουλτζόπουλο που κάνει το 17-14 υπέρ της ξανθιώτικης ομάδας. Στα θετικά για τον Λεύκιππο πως ήδη η ομάδα της Καβάλας έχει ήδη 4 φάουλ στη δεύτερη περίοδο έναντι ενός της Ξανθιώτικης ομάδας.

7:00 Ματς βολών το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με όλους τους πόντους να έχουν σημειωθεί έτσι, 2/2 του Ιωαννίδη για το 16-17 απαντά με 2/2 ο Κουμπάνης για το 16-19 υπέρ του Λεύκιππου.

5:00 Έχει βρει καλό ρυθμό το παιχνίδι σε αυτό το δίλεπτο με εκατέρωθεν τρίποντα να φέρνουν το σκορ στο 19-22 υπέρ του Λεύκιππου.

3:20 Έχει πάρει τρελό ρυθμό το ματς, τρίποντο του Μπόζη για το 27-29 απαντά αμέσως με δίποντο ο Κάλφας για το 27-31. Κρατά το προβάδισμα ο Λεύκιππους που ψάχνει το ξέσπασμα για να χτίσει διαφορά ασφαλείας, απο την άλλη μεγάλα καλάθια ψάχνει ο Αστέρας που είναι μέσα στο παιχνίδι

1:30 Τρομερό καλάθι απο τον Στεργίου που κάνει το 37-31 υπέρ του Λεύκιππου Ξάνθης

0:45 Στα τρία φάουλ έχουν φτάσει ήδη οι Ιωαννίδης, Τσάμης, Μύζιου και Γεωργιάδης που αποτελεί σημαντικό “πονοκέφαλο” για τους Καβαλιώτες.

Τέλος Ημιχρόνου. Με τον Λεύκιππο Ξάνθης να προηγείται με  39-31 του Αστέρα Καβάλας.

Ώρα 19:36 Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο, ακόμη δύο δεκάλεπτα για να μάθουμε ποιος θα είναι ο νέος πρωταθλητής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

5:00 Με δύο εύστοχες βολές του Χρήστου ο Λεύκιππος παίρνει διιψήφια διαφορά, με το 48-38 να δίνει το έναυσμα στους ξανθιώτες να φωνάξουν πιο δυνατά

4:00 Πανηγυρική ατμόσφαιρα απο τους φίλους του Λεύκιππου που βλέπουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 51-38 και ήδη ξεκίνησαν τα όνειρα της Γ’ Εθνικής

3:00 Ταιμ άουτ απο τον πάγκου του Αστέρα βλέποντας τους Κουμπάνη και Χρήστου να κάνουν τεράστια ζημειά με το 56-38 να φέρνει έξαλα πανηγύρια τόσο στον πάγκο όσο και στην εξέδρα των φίλων του Λεύκιππου

2:00 Τρίποντη “βόμβα” του Στεργίου για το 41-59, απαντά αμέσως με τον ίδιο τρόπο η ομάδα του Αστέρα για το 44-59.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, με τον Λεύκιππο μπροστά στο σκορ με 64-46

Ώρα 20:05 Έναρξη τελευταίας περιόδου, δέκα λεπτά χωρίζουν τον Λεύκιππο απο το ντάμπλ και την ιστορική άνοδο στην Γ’ Εθνική

Με 6:35 να μένουν για το τέλος του αγώνα, ο Λεύκιππος είναι μπροστά στο σκορ με 71-51.

Παρέα παρακολουθούν το παιχνίδι ο πρόεδρος του Λεύκιππου Ματθαίος Σαββίδης και ο δήμαρχος Ξάνθης Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος.

Τρία λεπτά για το φινάλε, με τον Λεύκιππο να προηγείται με 79-53. Την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρίσκονται στις κερκίδες του «Κραχτίδης» γνωρίζει ο κόουτς των Ξανθιωτών Σωτήρης Κοκκινόπουλος.

Τέλος αγώνα! Ο Λεύκιππος επικράτησε 82-56 του Αστέρα και είναι ο νέος πρωταθλητής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, παίρνοντας παράλληλα την άνοδο στη Γ’ Εθνική!