Νίκησε την Γέφυρα το Αγρίνιο στην πρεμιέρα της 28ης αγωνιστικής στην Β’ Εθνική! Στο Ανατόλια η Ασπίδα Ξάνθης

Με το Αγρίνιο να πετυχαίνει την 15η νίκη του πρωτάθλημα επικρατώντας με 78-61 του ΚΣ Γέφυρας στο ΔΑΚ Αγρινίου άνοιξε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Το Αγρίνιο πήρε από το ξεκίνημα διαφορά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο άνοιξαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό +17.

Αποτέλεσμα ευνοϊκό για την Ασπίδα Ξάνθης που αγωνίζεται την Κυριακή στο Ανατόλια και αν καταφέρει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα θα μπορέσει να πιάσει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στους 35 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 28 – 18, 18 – 20, 10 – 12, 22 – 11.

Διαιτητές: Μακρόπουλος – Γεράνιος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 6, Κυριλής Θ. 11(1), Μουρατίδης 10(1), Γκρέκας 4(1), Κυριλής Δ. 7(1), Τάσσος 7, Κασαμπαλής 20, Μήτσου 10(2), Ρέντζιος, Τάγκας 3(1).

Κ.Σ. ΓΕΦΥΡΑΣ (Δημήτρης Ροδάς): Νικολαΐδης 12, Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 17(5), Γαρέζος 16(4), Παπαδόπουλος 3, Σιώπης 11(2), Σαραντίδης, Ταουσάνης 2, Μπίσκας, Ευσταθιάδης, Αζίζης.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων της 28ης αγωνιστικής έχει ως εξής:

Κυριακή 6 Μαΐου

ΔΑΚ Χαλκηδόνας 17:00 ΓΑΣ Χαλκηδόνας-Χαρίλαος Τρικούπης Παγώνης-Ευφραιμίδης (Παπαγεωργίου)

Φαρσάλων 17:00 ΓΣ Φαρσάλων-Ευρώπη Πευκοχωρίου 87 Τσιρτσιμάλης-Θεοδώρου (Βαρνάς)

ΔΑΚ Σερρών 17:00 Ίκαροι Σερρών-ΓΣ Ελίμειας Αγραφιώτης-Πράττος (Σακελαρίου)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά-ΓΣ Τιτάνες Παλαμά Δημάδης-Ζαχαριάδης (Παπαδόπουλος Ν.)

ΔΑΚ Πεύκων 17:00 Μαχητές Δόξας Πεύκων-ΕΚ Καβάλας Ταρενίδης Στ.-Φακίτσας (Μήτσιου)

Ανατόλια 17:00 ΣΑΑΚ Ανατόλια-Ασπίς Ξάνθης Μελανίδης-Χατζηχαρίδης (Τζιοπάνος)

Ρεπό: Στρατώνι