Photos: Μεγάλο διπλό-πρόκριση των Παίδων του Αρίωνα Ξάνθης σε παιχνίδι διαφίμιση στο ντέρμπι με Ασπίδα

Με μεγάλη νίκη στο Χριστίνα Χριστοδούλου του Ευμοίρου επί της μεγάλης αντιπάλου του Ασπίδας ο Αρίωνας Ξάνθης πήρε σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του Παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο οι δύο εξαιρετικές ομάδες της Ξάνθης έδωσαν μια σπουδαία παράσταση στον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του κλειστού του Ευμοίρου, στην μεγάλη μάχη για την πρόκριση η Ασπίδα παρότι είχε το πλεονέκτημα απο τη νίκη της στο πρώτο ματς δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι εν αντιθέσει με τους Παίδες του Αρίωνα που μπήκαν εντυπωσιακά επιβάλοντας πλήρως τον ρυθμό τους φτάνοντας μάλιστα στο εντυπωσιακό 23-5 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Ασπίδας ανέβασαν την απόδοση τους και με πίεση στην άμυνα κατάφεραν με επί μέρους σκορ 21-11 να μειώσουν σε 26-34 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε  καταφέρνοντας να μειώσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά κλείνοντας την ψαλίδα στο -6(38-44). Παρά το ανέβασμα της Ασπίδας η ομάδα του Αρίωνα κράτησε την ψυχραιμία της και με σταθερή παρουσία σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλος αυξάνοντας μάλιστα στο τέλος την διαφορά στο +9 και το τελικό 55-46

Παιχνίδια πραγματική διαφήμιση μεταξύ δύο εξαιρετικών ομάδων, που αν δεν υπήρχε ο εξαιρετικός Αστέρας Καβάλας, θα μπορούσαν να συνεχίσουν αμφότεροι στην επόμενη φάση. Ο Αρίωνας με αυτή τη νίκη πήρε την πρόκριση αυτός ως δεύτερος και στην επόμενη θ’αση θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Αμοιράς που πέτυχε 30 πόντους παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην μεγάλη νίκη του Αρίωνα  ενώ πολύ καλή εικόνα είχαν και οι Ευσταθιάδης και Γκαγκαλίδης. Ενώ απο πλευράς γηπεδούχων καλή εμφάνιση είχαν οι Φαρχάτ, Ελευθεριάδης και Μπαλατλιάν

Δεκάλεπτα: 5-23, 26-34(ημίχρονο), 38-44, 46-55(τελικό αποτέλεσμα)

AΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: (Κασαρτζίδης-Βαχαρίδης) Καμενίδης, Τσαουσίδης, Ελευθεριάδης 13(3), Μπαλατλιάν 7(1), Φαρχάτ 14, Μπαφατάκης 2, Σαήπογλου, Μπουγιουκλού 7, Τσολέλης, Παναγιωτόπουλος, Μακρίδης 2, Δελιαννίδης 1

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Θερμός): Παύλου 5, Αμοιράς 30, Μπουτζικούδης 2, Ευσταθιάδης  8, Γκαγκαλίδης  8, Λάμπρογλου 2, Μελαδιανός, Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Γκάτζη, Χριστοφορίδης, Ελευθεριάδης.