Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ!

Τι και αν έμεινε με 9 παίκτες, τι και αν δέχτηκε την ισοφάριση αργά στο ματς (78′). Ο Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Λάρισα.

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και βγάζοντας ωραίους συνδυασμούς στο παιχνίδι τους, οι «πράσινοι» πήραν τρεις βαθμούς και το σημαντικότερο, ακόμα μία ψυχολογική τόνωση στο ηθικό τους.

Στο 50′ ο Μολίνς κέρδισε πέναλτι από τον Ρέντζα και ο Βιγιαφάνιες ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Στη συνέχεια η Λάρισα έψαξε την ισοφάριση, ενώ και το «τριφύλλι» είχε ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 68′ ο Περόνε πέρασε ως αλλαγή στο ματς και 10 λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε σωστά ο Σιλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 84′ ο Άλτμαν σε μία αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε εκτός φάσης τον Ντέλετιτς και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες. Πέντε λεπτά αργότερα ο Περόνε βρήκε εκ νέου δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Τελικά, ο Χίλιεμαρκ με ένα γέμισμα σε εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα απευθείας στα δίχτυα στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με το τέλος του ματς οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους που τους στήριξαν δεόντως και σήμερα.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Μολίνς (86′ Μουνιέ), Χίλιεμαρκ, Λουντ (90′ + 1′ Ρέις), Βιγιαφάνιες (81′ Άλτμαν), Κουρμπέλης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Σιλά, Μολέδο, Κουλιμπαλί

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ναζλίδης (90′ + 2′ Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς (88′ Λαγός), Ζίζιτς, Γουάλας, Ρέντζας, Αγκάνοβιτς (68′ Περόνε), Μασούρας, Φάρκας, Άντονι, Λεοζίνιο