Ασταμάτητος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που νίκησε και την Παναχαϊκή!

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματιέται ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που μετά τα τρίποντα κόντρα σε Φοίνικα Σύρου και Κύζικο Ν. Περάμου, επικράτησε και της Παναχαϊκής (3-1) πετυχαίνοντας την 3η του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός κυριάρχησε στο 1ο σετ παίρνωντας το με 25-15, ενώ η Παναχαϊκή μπήκε ξανά στο παιχνίδι κάνοντας το 1-1 με 25-18. Στο 3ο σετ είχαμε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ και τους Εβρίτες να είναι τελικά αυτοί που πήραν εκ νέου το προβάδισμα κάνοντας το 2-1 με 25-22. Στο 4ο η ομάδα της Πάτρας έδειξε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Εθνικός κατάφερε να κάνει το 16-14 των Πελοποννήσιων 21-17 υπέρ του και τελικά να το κατακτήσει (μαζί και με το ματς) με 21-17.

Πολύ σημαντικό ρόλο στην επικράτηση του Εθνικού έπαιξε ο εξαιρετικός Βανέγκας που ήταν και πρώτος σκόρερ του ματς με 22 πόντους. Οι Θρακιώτες ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και στο μπλοκ, ενώ η Παναχαϊκή έβγαλε κούραση και έλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο σετ.

Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός έφτασε τους 14 βαθμούς και βρίσκεται πια πάνω από τη μέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης