Φιλικό ξεμούδιασμα με νίκη επί του Ορφέα Ξάνθης για τον Άρη Πετεινού!

Άτυπη “ρεβάνς” για την ήττα στο Super Cup πήρε ο Άρης Πετεινού που σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο γήπεδο ΑΟΞ επικράτησε με 7-1 του Ορφέα Ξάνθης έχοντας εντυπωσιακή παρουσία ειδικότερα στο πρώτο μέρος

Η ομάδα του Πετεινού είχε σε μεγάλα κέφια τον απόντα από το Super Cup, Θωμά Τσέκο που μοίρασε δύο εξαιρετικές ασίστ ενώ οι παίκτες των “κιτρινόμαυρων” έβγαλαν φρεσκάδα και διάθεση στο ματς.

Το σκόρ για τον Άρη άνοιξε ο Τυριάκης με σουτ  ενώ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με προβολή από κοντά από κοντά εκμεταλλευόμενος ασταθή επέμβαση του νεαρού κίπερ του Ορφέα έκανε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε μετά από τρομερή κάθετη του Τσέκου ο Χριστοφορίδης για να έρθει στο φινάλε του πρώτου μέρους ξανά ο Τυριάκης με νέα ασίστ του Τσέκου να κάνει το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ορφέα κέρδισε πέναλτι με τον Ξαντινίδη να ευστοχεί για το 4-1, όμως η ομάδα του Άρη αντέδρασε άμεσα με τον Χριστοφορίδη να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό και πέντε λεπτά αργότερα μετά από ασίστ του Τυριάκη ο Εφέντη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1. Το τελικό 7-1 διαμόρφωσε με φοβερό σουτ εκτός περιοχής ο Τουρατζίδης

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Αχιλλέας Τόσκας με βοηθούς τους Παύλο και Γλυκερία Καραλευθέρη

Για την ομάδα των Τάσου Νεοφυτίδη και Στράτου Κυρανούδη ξεκίνησαν οι: Θαλασσινός, Παπαδόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Κουτσομιχάλης, Εφέντη, Τουργαίδης, Τσέκος, Τυριάκης, Δασκαλάκης, Χριστοφορίδης, Ασλανίδης. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Κασίδης, Αλαγκιοζίδης, Τσάκαλος, Αμανατίδης, Παυλίδης, Χριστοδούλου, υπό δοκιμή. Αρντά και Τουρατζίδης

Επόμενο φιλικό τεστ για την ομάδα του Άρη Πετιενού που ανεβάζει ρυθμούς ενόψει της ιστορικής πρώτης συμμετοχής στην Γ’ Εθνική την επόμενη Τετάρτη(30/8) με την Ελπίδα Γενισέας και αμέσως μετά η πρόβα τζενεράλε με τον Μακεδονικό στο Αγίασμα το Σάββατο(2/9)