Φιλική νίκη του Άρη Αβάτου στο Αγίασμα σε παιχνίδι που διακόπηκε στο 60!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του 60λεπτου αγώνα που έγινε στο Αγίασμα ο Άρης Αβάτου επικράτησε με 2-1 του τοπικού Μακεδονικού.

Το ματς διακόπηκε στο 60′ μετά από μικρή ένταση που υπήρχε μεταξύ παικτών και με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκαν τα χειρότερα, ωστόσο με απόφαση των ιθυνόντων της ξανθιώτικης ομάδας μια και το ματς ήταν φιλικό προετοιμασίας το ματς ολοκληρώθηκε στο 60′ και ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Άρη.

Η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 18′ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με σουτ του Ψεμματά με την απάντηση του πολύ φιλόδοξου Μακεδονικού Αγιάσματος που θα παίξει στην Α’ ΕΠΣ Καβάλας, να ισοφαρίζει στο 30′ με προβολή του ξανθιώτη επιθετικού Παπαστεφάνου.

Και ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα η ομάδα της Ξάνθης είχε μεγάλη ευκαιρία με Θεοδωρόπουλο. Μετά την ισοφάριση ο Άρης πίεσε πολύ είχε καλές ευκαιρίες με κεφαλιές των Σίνη και Κουτσούμπα μετά από χτυπήματα κόρνερ για να έρθει στο 38′ μετά από ασίστ του Ψεμματα ο Νεκτάριος Κοτόπουλος με υπέροχο κοντρόλ και σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης

Επόμενο φιλικό τεστ για τον Άρη Αβάτου που ανεβάζει ρυθμούς την Τετάρτη(30/8) με τον Ορέστη στην Ορεστιάδα και αμέσως μετά το Κυριακάτικο εντός έδρας ματς με τον Ορφέα Ελευθερούπολης στα Βαφέικα

Για τον Άρη Αβάτου ξεκίνησαν οι: Σοφούλης, Παπαχρήστου, Κουτσούμπας, Σίνης, Λεωντσάκος, Βασιλάκης, Πεντεζίδης, Αναγνωστόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Ψεμματάς, Κοτόπουλος. Στο ημίχρονο μπήκαν αλλαγή Κοντογιαννίδης και Χασάνογλου