Συγκλονιστική προσπάθεια για τον Άρη Αβάτου που λύγισε στα πέναλτι από την Ζάκυνθο(+pics, video)

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο συναρπαστικό ματς του Άρη Αβάτου με την Ζάκυνθο με τους Νησιώτες να είναι πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό, με την ομάδα του Αβάτου να στέκεται καλύτερα στο ματς δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο. Η πιο μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους άλλωστε ανήκε στους “κιτρινόμαυρους” που στο 20′ ο Μπαλούρας έκανε φοβερή επέμβαση σε τρομερό σουτ του Γκιορτζίνη.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ζακύνθου μπήκε πιο δυνατά και στο 52′ μετά από αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου ο Γουσέτης με ατομική ενέργεια και σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η απάντηση της ξανθιώτης ομάδας ήρθε στο 70′ όταν με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Ευθύμης Τσάπαρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τι 1-1

Από εκεί και πέρα το ματς πήρε τρελό ρυθμό με την Ζάκυνθο να έχει καλή στιγμή στο 77′ με το δυνατό σουτ του Μεταξά να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ενώ στο 91′ ο Νταφόπουλος έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γουσέτη στην τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή της κανονικής διάρκειας. Παρότι με παίκτη λιγότερο ο Άρης απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος της παράτασης με την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου στο 106′ να μην βρίσκει στόχο και αφού δεν έγινε κάτι αξιόλογο μέχρι το φινάλε το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Στην παράταση οι ξανθιώτες έξαψαν το γκολ της ανατροπής και στο 101′ είχαν τρομερή φάση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αναγνωστόπουλου η καρφωτή κεφαλιά του Κοντογιαννίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαλαούρα. Στο 104′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιώργος Ψεμματάς για την ξανθιώτικη ομάδα. Στο 111′ η ομάδα της Ζακύνθου ισοφάρισε τις μεγάλες φάσεις με την προσπάθεια του Μακρή να μην βρίσκει στόχο

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Μακρής έκανε το 0-1, ο Πιτσόλης το 1-1, ο Νικολακόπουλος έκανε το 1-2, ο Χατζητερζόγλου είδε τον Μπαλαούρα να αποκρούει την εκτέλεσή του, ενώ ο Σουρμπής έκανε το 1-3. Ο Αναγνωστόπουλος έστειλε άουτ τη μπάλα και ο Λιβέρης έκανε το 1-4 σε μία διαδικασία που ολοκληρώθηκε με νικητές τους φιλοξενούμενους και τον Άρη να κάνει μία κατάθεση ψυχής που όμως, στις λεπτομέρειες δεν του έδωσε την πρόκριση.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Κοσμόγλου με βοηθούς τους Χρήστο Χρυσανίδη και Αλέξανδρο Τσακιρόπουλο της ΕΠΣ Μακεδονίας

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Πιτσόλης, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Κουτσούμπας, Βασιλάκης, Γκιορτζίνης(91′ Μαραγκός), Τσάπαρης(96′ Σιδηρόπουλος), Αναγνωστόπουλος, Βαφειάδης(65′ Κοντογιαννίδης), Θεολόγου

ΖΑΚΥΝΘΟΣ(Στ. Καραμαλίκης): Μπαλαούρας, Παρασκευόπουλος(85′ Τσουκαλάς), Λιβέρης, Μούστα, Γουσέτης, Μακρής, Ανανιάδης(46′ Σούρμπης), Νικολίτσας(46′ Μεταξάς), Ζελέκου (112′ Καραγιάννης), Αγγελούλης(85′ Νικολακόπουλος), Παπανικολόπουλος

Σε επόμενη ανάρτηση θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ μέσα από τον φακό του SA