Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Συγκλονιστική παρουσία και ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Παίδων για τον Γιώργο Μαυρίδη!

Άκρως εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του ξανθιώτη πρωταθλητή του “Μέγας Αλέξανδρος Ξάνθης”, Γιώργου Μαυρίδη που στην πρώτη του διεθνή παρουσία έκλεψε τις εντυπώσεις και αναδείχτηκε δεύτερος στην Ευρώπη στα -51κιλά.

Ο εντυπωσιακός 12χρονος Ξανθιώτης μετά την πρώτη θέση στο 2ο προκριματικό πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων που έγινε στο ΣΕΦ κέρδισε θέση στην Ελληνική αποστολή για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που γίνεται στο Βελιγράδι, με τον φοβερό και τρομερό Γιώργο Μαυρίδη να φτάνει μέχρι τον τελικό και μετά από μεγάλη μάχη ηττήθηκε μόνο από τον πολύ δυνατό Ιταλό Σένεσι, κάτι που όμως δεν μειώνει καθόλου την μεγάλη του επιτυχία

Ο Ξανθιώτης πρωταθλητής επικράτησε με 2-0 κατά σειρά του Αρμένιου Μπανταλιάν, Πολωνού Ντρίους, Βούλγαρου Βακαβτσίεφ και του Τούρκου Γιλντίζ στον ημιτελικό. Στον μεγάλο τελικό ο Μαυρίδης προηγήθηκε μετά από ένα τρομερό ματς όμως οι δύο επόμενοι γύροι ανήκαν στον Ιταλό Σένεσι που αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης με τον ξανθιώτη πρωταθλητή να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο.