Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Σημαντική νίκη με ανατροπή για τον ΓΑΣ πριν το Θρακιώτικο ντέρμπυ

Μια δύσκολη, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη κατέκτησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή απέναντι στον Πανσερραϊκό με 67-62, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της National League 1.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη, όπως συνήθως συμβαίνει στην έδρα της, ξεκίνησε δυναμικά στο ματς αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων (13-6), την μεγαλύτερή του στο ματς, στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πανσερραϊκός με ένα μίνι σερί μείωσε σε 13-12, αλλά ο ΓΑΣ απάντησε για το 17-12 της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 5:37 πριν το ημίχρονο, με 21-23. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν με το 29-27 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό στο 3ο τέταρτο του ματς, ήταν παρόμοιο με αυτό πριν την ανάπαυλα, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα, να φτάνουν την υπέρ τους διαφορά στο peak της με 44-50 και να προηγούνται εν τέλει με 5 (45-50), 10 λεπτά πριν το τέλος.

Κάπου εκεί μίλησε και πάλι το μεγάλο όπλο του ΓΑΣ, η άμυνά του, η οποία σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση αλλά και με τη βοήθεια του παράγοντα έδρα, του επέτρεψε να τρέξει ένα σερί 11-2 στα πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου και να ανατρέψει το σκηνικό.

Τα λιοντάρια δεν παράτησαν το ματς, αλλά με το σκορ στο 64-61 ο Τσακαλέρης λίγο πριν το φινάλε αστόχησε σε λει απ, με τους κυανέρυθρους να αποκτούν διαφορά ασφαλείας και να κερδίζουν εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα με 67-62.

Με αυτή του τη νίκη ο ΓΑΣ ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, πριν το μεγάλο Θρακιώτικο ντέρμπυ της 11ης αγωνιστικής στην Ξάνθη με τον Λεύκιππο.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας Τ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 29-27, 45-50, 67-62

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 22, Αρχιμανδρίτης 10 (1), Χριστοδούλου 8, Ναλμπάντης 2, Αβδάλας 9, Μπίλιος, Δρέλλας 5, Φιλοξενίδης 6, Κάλτσος, Κάφφκε 5.
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Μήνου 2, Κεραμάρης 5, Τσακαλέρης 24 (1), Κουτουξίδης 13, Ντίνος 6 (1), Γεωργιανός, Μανούσος 12, Γεωργιάδης.