Πρωταθλητής Ευρώπης ο Βαγγέλης Ντούμας!

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο πενηντάρι, ο Αλεξανδρουπολίτης Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας τερμάτισε πρώτος στον τελικό στα 100μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Βίλνιους και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Το νεότερο μέλος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, τερμάτισε σε χρόνο 1:00.80 ενώ το δικό του διπλό πανελλήνιο ρεκόρ παίδων και εφήβων είναι 1:00.66. Αυτό καμία σημασία βεβαίως δεν έχει: η Ελλάδα πανηγυρίζει το πρώτο της-και μάλιστα χρυσό- μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, που είναι το 61ο στην ιστορία της και το 15ο χρυσό (13 ασημένια, 33 χάλκινα).

Ο Ντούμας, αθλητής που ξεκίνησε από τον ΟΦΘ Αλεξαδρούπολης με προπονητή τον Γιώργο Τυλιγαδά και πλέον αγωνίζεται στον Ολυμπιακό, γύρισε 3ος στα 50μ αλλά στη συνέχεια…έγινε αέρας.

Στη δεύτερη θέση ανέβηκαν δυο αθλητές που τερμάτισαν σε 1:01.10, ο Ισπανός Καντεβάλ Μικολάου και ο Βούλγαρος Μανόλοφ.