Με buzzer beater Παυλίδη “απέδρασε” με σημαντικό διπλό από το Κιλκίς ο Πανθρακικός!

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τον Πανθρακικό που μετά την Χαλκιδική “απέδρασε” με γκολ στο φινάλε και από το Κιλκίς κερδίζοντας σε ένα συναρπαστικό ματς τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 3-2, σε ένα ματς που είχε και 20λεπτη διακοπή λόγω έντασης μετά την επίτευξη του κρίσιμου γκολ στο 94′

Οι “πράσινοι” με υπηρεσιακό τεχνικό τον Στέλιο Ηλιόπουλο μπήκαν με διάθεση να βρουν ένα γρήγορο γκολ όμως οι γηπεδούχοι τους αιφνιδίασαν και στο 15′ με σκόρερ τον Μουρατίδη, ωστόσο η ομάδα της Κομοτηνής αντέδρασε εξαιρετικά και στο 17′ ισοφάρισε με τον Βάσκο, που έφτασε κοντά και σε νέο γκολ στο 30′, και τελικά κατάφερε την ολική ανατροπή πριν πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον Χρήστο Βάσκο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να κάνει το 1-2

Previous slide
Next slide

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση κάτι που τελικά κατάφεραν στο 63′ ξανά με τον Μουρατίδη. Εκεί όμως ήρθε η βοήθεια από τον πάγκο με τους “πράσινους” να γίνονται φουλ επιθετικοί για να αποφύγουν νέα “γκέλα”, και μετά από δύο σπουδαίες στιγμές με τον Βάσκο στο 78′ και το 85′ φτάσαμε στο 94′ με τον Παυλίδη να σκοράρει και να χαρίζει έστω και αγχωτική νίκη στην ομάδα του.

Να σημειώσουμε πως στο σημείο της επίτευξη τους γκολ υπήρξε ένταση μεταξύ παικτών και των πάγκων των δύο ομάδων καθώς από πλευράς γηπεδούχων έγινε…εισβολή στον αγωνιστικό χώρο καθώς όπως κατήγγειλαν υπήρξε χειρονομία από παίκτη του Πανθρακικού, η ένταση αυτή διήρκησε περίπου 20 λεπτά και με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων η “φωτιά έσβησε” με τον Καβαλιώτη ρέφερι να σφυρίζει τη λήξη του αγώνα που βρήκε νικητές τους “πράσινους”

Επόμενο ματς για τον Πανθρακικό την Τετάρτη στην Κομοτηνή με τη Νίκη Ευκαρπίας, ενώ για την ομάδα της Κρηστώνης ακολουθεί νέο εντός έδρας ματς αυτή την φορά με την ομάδα του Χανιώτη

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Αναστάσιος Τσιλίκας με βοηθούς τους Γεωργαντέλη και Δεδονάκη όλοι τους της ΕΠΣ Καβάλας

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Στ. Ηλιόπουλος): Παϊτέρης, Καλογρανάς, Πεχλιβανόπουλος, Σαπνάρας(60′ Παχούμης), Σμάλης(70′ Αμέτ Ερκάν), Λαρέα, Γκουτσίδης, Σίλβα, Βάσκος, Ρουμπιές(60′ Παυλίδης), Γιαννακιτσίδης(50′ Κωσταρέλης)