Με buzzer beater έχασε μεγάλη ευκαιρία για αποτέλεσμα στη Μηχανιώνα ο Ορφέας Ξάνθης!

Στην τελευταία φάση του αγώνα κρίθηκε το παιχνίδι του Ορφέα στη Μηχανιώνα, με τους ξανθιώτες αν και προηγήθηκαν με ένα φοβερό τέρμα του Μαυρόπουλου δέχτηκε ένα γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους και ένα στο φινάλε του αγώνα και τελικά ηττήθηκε με 2-1 από τον τοπικό Ποσειδώνα στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μένοντας έτσι στους 14 βαθμούς και πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού(δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ορφέα Ξάνθης με τον Λάζαρο Μαυρόπουλο να πετυχαίνει μια τρομερή γκολάρα στο 6′ με μακρινό σουτ που κατέληξε στο “γάμα” της εστίας του Κυριακίδη. Μετά το γκολ ο Ορφέας που μπήκε εξαιρετικά συνέχισε την πίεση του θέλοντας να αιφνιδιάσει ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους και είχε καλή στιγμή με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κατρανίτσα που παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Κυριακίδη που τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας καλή στιγμή στο 31′ με διαγώνιο σουτ του Κωστίκου. Στο 41′ από εκτέλεση φάουλ του Ξανθόπουλου ο Καλλίδης με προβολή κατάφερε να νικήσει την άμυνα του Ορφέα και τον Γιωργούση κάνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 60′ με το σουτ του Ξανθόπουλου να αποκρούει εντυπωσιακά ο Γιωργούσης που καθάριζε κάθε επικίνδυνη προσπάθεια των γηπεδούχων, με την τακτική προσέγγιση του Ορφέα να είναι εξαιρετική και άκρως αποδοτική κρατώντας μακριά τους γηπεδούχους. Όλα αυτά μέχρι το 94′ οπού στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ξανθόπουλος εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα στην περιοχή του Ορφέα με τους αμυντικούς της ξανθιώτικης ομάδας να χάνουν στα μαρκαρίσματα τον Λαγόντζο που βρέθηκε ολομόναχος σε θέση βολής και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας ο Ορφέας που έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ακόμα έναν σημαντικό βαθμό, ωστόσο δεν υπάρχει χρόνος για απογοήτευση καθώς ακολουθεί το πολύ σημαντικό ματς της Κυριακής(22/1) με την Καβάλα στο ΑΟΞ. Στην τρίτη θέση με 20 βαθμούς ανέβηκε η Μηχανιώνα που την Κυριακή παίζει στην Δράμα με Πανδραμαϊκό

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Παραδεισόπουλος με βοηθούς τους Καλορογιάννη και Μερτζεμέκη της ΕΠΣ Πιερίας

ΠΟΣΕΙΔΩΝ Ν. ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ(Αγγ. Ζαζόπουλος): Κυριακίδης, Λαγόντζος, Τραχανάς, Καλλίδης(73′ Πάνος), Κωστίκος(62′ Κανέλλης), Τεμερτζόγλου, Αλτιντζής, Ξανθόπουλος, Καλαμπάκας(73′ Ν’ ντοκού), Προύντσης(73′ Ταουσάνης), Κιζυλής(81′ Πάγιος)

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μπ. Χατζημεστής): Γιωργούσης, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος, Αμανατίδης(90′ Καλαϊτζόπουλος), Κουκουρίγκος(90′ Τανούζη), Κόντο Αχμ.(65′ Μουστάκης), Τορομανίδης, Πασχαλάκης