«Λύγισε» κόντρα στον ισχυρό ΠΑΟΚ ο Άθλος Ορεστιάδας

Την ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας, στην 8η αγωνιστική της Volley League.

Ο Άθλος προσπάθησε από το ξεκίνημα του αγώνα να πιέσει την υποδοχή των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος, ρισκάροντας στο σερβίς, αλλά δεν της βγήκε. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τα χαμένα σερβίς και τη νευρικότητα που προκάλεσαν τα λάθη στο ρυθμό και στο παιχνίδι των Εβριτών, πήρε προβάδισμα με 14-9, 17-11 και κατέκτησε εύκολα το σετ με 25-16 από άσο του Γουόλς.

Στο 2ο σετ ο Άθλος προσπάθησε να αντιδράσει, πήγαινε χέρι χερι στο σκορ 8-8 με επίθεση α’ χρόνου του Αλγκούλ και 12-12 με μπλοκ άουτ του Γκένοφ. Με πρωταγωνιστές σε επίθεση Ράπτη και Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 16-12. Διαδοχιλά λάθη του Άθλου Ορεστιάδας ανέβασαν τη διαφορά στο +6, 21-15 για τους Θεσσαλονικείς, που με το καλό σερβίς του Ράπτη ζευγάρωσαν με 25-17 τα κερδισμένα τους σετ.

Το τρίτο σετ, δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού ο Ηλίας Κρεούζης, βλέποντας πως ο ΠΑΟΚ είναι κυρίαρχος σε όλους τους τομείς, έδωσε ανάσες στην ομάδα, ενόψει του προσεχούς κρίσιμου ματς με το Μίλωνα στην Ορεστιάδα. Απέσυρε τον αναποτελεσματικό Ντε Πρα, έριξε στο ματς τον Τσιουτσουλούδη και γύρισε σε διαγώνιο τον Γκλαντστόουν Τζούνιορ, χωρίς όμως κάποια φοβερά αποτελέσματα, αφού με κεκτημένη ταχύτητα η ομάδα του Μιλενκιόσκι, που και αυτός έδωσε στη συνέχεια χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες, ξέφυγε από νωρίς 15-5 και με το σετ να αποκτά πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, έφτασε με 25-13 στην εύκολη νίκη, 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άθλου προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-13) σε 66΄

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 20% άριστες), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοΚ), Βουλκίδης 5 (5/5 επ.), Τακουρίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ράπτς 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/23 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Μιχελάκης (λ, 80% υπ. – 80% άριστες), Μούχλιας 3 (3/5 επ.).

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Κάιο 3 (3/10 επ.), Κασαμπαλής 2 (2/4 επ.), Αλγκούλ 6 (6/9 επ.), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ., 60% υπ. – 53% άριστες), Γκένοφ 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. – 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Μποζίδης.