Η νέα γενιά διέπρεψε στο Μάριμπορ με 16 μετάλλια και εξαιρετικές παρουσίες, θετικές εμφανίσεις από τους Θρακιώτες!

Τα νιάτα του ελληνικού στίβου πραγματοποίησαν λαμπρή παρουσία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 στο Μάριμπορ της Σλοβενίας. Οι αθλητές και αθλήτριες της αποστολής συνδύασαν τα μετάλλια τους με πολύ καλές επιδόσεις και ατομικά ρεκόρ. Η ομάδα μας κατέκτησε συνολικά 16 μετάλλια εκ των οποίων τα δύο χρυσά τα έξι ασημένια και τα οχτώ χάλκινα.

Λίγες μόλις ημέρες πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας και πολλά από τα μέλη μας, που θα αγωνιστούν στην Μπάνσκα Μπίστριτσα έδωσαν τα διαπιστευτήρια τους και άφησαν πολλές υποσχέσεις ενόψει του κορυφαίου γεγονότος της κατηγορίας. Η Ομοσπονδία έδωσε την ευκαιρία στη νέα γενιά του ελληνικού στίβου για συμμετοχή σε ένα σημαντικό γεγονός και δικαιώθηκε. Οι σημερινοί άλλωστε 16άρηδες και 17άρηδες αποτελούν τους πρωταθλητές του μέλλοντος, που την επόμενη δεκαετία θα βρεθούν στην πρώτη γραμμή της δράσης.

Πολύ θετικός ήταν ο απολογισμός και για τους Θρακιώτες της αποστολής καθώς επιστρέφουν με πλούσιες εμπειρίες, με τον Σαράντη Τζελέπη της Ολυμπιάδας Κομοτηνής να συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και με άλμα στα 7,27 να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο. Άκρως θετική ήταν η παρουσία και της Στυλιανής Ορφανίδη του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης που τερμάτισε στην 5η θέση στα 200μ. τα οποία έτρεξε σε 25,87 με την Ξανθιώτισσα σπρίντερ να κατακτά και μια 4η θέση στην σκυταλοδρομία 4χ100 με χρόνο 47,41

Πλούσιες εμπειρίες αγωνιζόμενοι απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους είχαν οι Εβρίτες Γρηγόρης Γκατσιούδης και Βαλάντης Κανοτζιάν. Ο πρωταθλητής των Μυρμιδόνων Διδυμοτείχου με ρίψη του ακοντίου στα 54,39 κατετάγη 11ος, ενώ ο πρωταθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με ρίψη της σφαίρας στα 15,74 κατετάγη 12ος Βαλκανιονίκης