Αφεντικό στο ντέρμπι της Αθήνας με ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός, σκόραρε και ο Ιωαννίδης

Σε ένα ντέρμπι με όμορφο θέαμα, ειδικά στο α’ ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ στη Λεωφόρο και σφράγισε την είσοδο του στα play off. Το τρίτο τέρμα των πράσινων σημείωσε ο Κομοτηναίος στην καταγωγή Φώτης Ιωαννίδης.

Ο Αλεξανδρόπουλος στο 14᾽ ανατράπηκε από το άτσαλο μαρκάρισμα του Ρότα εντός περιοχής και ο Αϊτόρ στο 16′ άνοιξε το σκορ. Το Τριφύλλι βρήκε το γκολ που έψαχνε και δύο λεπτά αργότερα έβαλε σημαντικές βάσεις νίκης. Ο Παλάσιος πέρασε σαν… αέρας τον Τζαβέλλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής και από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 2-0 στο 18′! Παρά την ψυχρολουσία η Ένωση έβγαλε αντίδραση, είχε δύο δοκάρια με Καρίμ και Τσούμπερ στο 26′ αλλά η άμυνά της ήταν αρκετά ευάλωτη και οι γηπεδούχοι σε τρομερό βράδυ όσον αφορά την αποτελεσματικότητά τους.

Ο Αϊτόρ στο 30′ έκανε την τέλεια σέντρα, ο Ιωαννίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ανάμεσα στους στόπερ και με προβολή έκανε το 3-0 στην φλεγόμενη Λεωφόρο! Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε την προσπάθεια του Ιωαννίδη από το ύψος της μικρής περιοχής. Το Τριφύλλι έκανε το τέλειο ημίχρονο, πέτυχε τρία γκολ απέναντι σε μια ΑΕΚ, η οποία τα έκανε όλα λάθος. Σε άμυνα και εκτέλεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο εισήλθε στο ματς, ακόμη ένας Κομοτηναίος, ο Πέτρος Μάνταλος για την ΑΕΚ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.