«Γαλανόλευκος» περίπατος πριν το Παγκόσμιο και πρωτιά στο τουρνουά Άτλας για την Εθνική!

Θετικά δείγματα γραφής από την «επίσημη αγαπημένη» που παρατάχθηκε δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για προληπτικούς λόγους, πήρε ωστόσο πολύτιμες βοήθειες από τους Μπουρούση, Παπαγιάννη, Καλάθη αλλά και από τον Μάντζαρη. Παρουσιάστηκε σοβαρή και επικράτησε άνετα, στο τελευταίο της φιλικό πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Εθνική μας ομάδα δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε να ακολουθεί από νωρίς στο σκορ (11-9, 4′). Οι διεθνείς μας βρήκαν ρυθμό και με τον Μπουρούση να κάνει τη διαφορά έκλεισαν μπροστά την πρώτη περίοδο (19-20). Παπαγιάννης και Λαρεντζάκης έδωσαν βοήθειες για το 19-25 (13′), με την Ελλάδα να ανεβάζει την πίεση και με σερί 10-0 έφτασε στο 23-35 (18′). Ο Καμπαλέρα κέρδισε το αντιαθλητικό από τον Καλάθη και μείωσε σε 25-36, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρίποντο του Κόνιαρη για το 25-39, με την Εθνική μας να βρίσκει σκορ στο ανοιχτό γηπεδο και να ανεβάζει τη διαφορά στο +16 με καλάθι του Μπουρούση (27-43, 23′). Ο Ζαμόρα πέτυχε δύο τρίποντα για το 35-48, ωστόσο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου απάντησαν με επιμέρους σκορ 4-9, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 39-57. Στο 12-0 έφτασε το σερί της Εθνικής με τον Παπαγιάννη να σκοράρει σε διαδοχικές επιθέσεις, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (39-64, 33′). Η Βενεζουέλα δεν το έβαλε όμως κάτω και με επιμέρους 10-2 μείωσε σε 49-66 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό ο Κόνιαρης πέτυχε 5 μαζεμένους πόντους, ο Μάντζαρης ευστόχησε πίσω από τα 6.75 και διαμόρφωσε το τελικό 51-74

Δεκάλεπτα: 19-20, 25-36, 39-57, 51-74

Βενεζουέλα (Ντούρο): Μιχάρες, Ζαμόρα 14, Τσούριο 2, Βάργκας 2, Μπέδελμι 6, Ρούιθ, Γκιγιέντ 6, Λιούις 3, Πέρεθ 5, Ασκάνιο, Καρέρα 2, Κολμενάρες 11

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 4, Κόνιαρης 8, Καλάθης 11, Μπουρούσης 12, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 11, Παπαπέτρου 6, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Θ. 5