Α’ ΕΠΣ Έβρου: Δύσκολη νίκη για Εθνικό επί της ΑΕΔ, άνετα ο Άρδας κέρδισε τον Απαλό

Με νίκες για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που έκανε το 2 στα 2 και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και για τον Άρδα Καστανεών διεξήχθη η 2η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας στην ΕΠΣ Έβρου.

Ο Εθνικός δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕ Διδυμοτείχου που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 14′ και την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε ο Τζουμακίδης για μαρκάρισμα τελευταίου παίκτη στον Μπούρντιν. Η ΑΕΔ παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα προηγήθηκε, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει με το ξεκίνημα του β’ μέρους αλλά να μην μπορεί να βρει δεύτερο γκολ. Αυτό θα έρθει τελικά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 86′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μαργαρίτη. Στο 90+7 ο Μπούρντιν πέτυχε και δεύτερο τέρμα κλειδώνοντας τη νίκη.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής πολύ πιο εύκολο έργο είχε ο Άρδας Καστανεών απέναντι στη Νίκη Απαλού.

Πριν από την έναρξη των αναμετρήσεων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παίκτη της Εθνικής Ελλάδας και του Παναθηναϊκού, Τζορτζ Μπάλντοκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ Κατηγορία – 2η αγωνιστική

Σάββατο 12/10, 16:00

Εθνικός Αλεξ/πολης – ΑΕ Διδυμοτείχου 3-1 (53′ Αμπραχαμιάν, 90+5 + 90+7 Μπούρντιν  – 20′ Τοροσιάν)

Κόκκινη κάρτα: 14′ Τζουμακίδης (απευθείας), 86′ Μαργαρίτης (δεύτερη κίτρινη).

Άρδας Καστανεών – Νίκη Απαλού 4-0 (13′ Γεωργαντάς, 69′ & 84′ Παπαγιαννίδης, 78′ Άγγος)

Ρεπό: Έβρος Σουφλίου