Άγγιξε την πρόκριση ο Λεύκιππος που ηττήθηκε στο φινάλε απο την Ελευθερούπολη!

Δεν  άντεξε ο Λεύκιππος που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ απο νωρίς απο την Κυπελλούχο Ελευθερούπολη, πάλεψε και κατάφερε την ολική ανατροπή όμως στο φινάλε έμεινε απο δυνάμεις  και γνώρισε την ήττα με 72-60 απο την ομάδα της Ελευθερούπολης που προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Ο Λεύκιππος αν και προηγούνταν στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου με 58-60 πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση κυρίως στην τρίτη περίοδο που ανέτρεξε την εις βάρος του κατάσταση δεν κατάφερε να αντέξει μέχρι το φινάλε και έτσι η ομάδα της Ελευθερούπολης έχοντας ένα σερί 14-0 επικράτησε στο τέλος με 72-60.

Οι παίκτες του Λεύκιππου αν και κατέθεσαν την ψυχή τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παρόλα αυτά λύγισαν στο τέλος βάζοντας πολύ δύσκολα στο φαβορί του αγώνα  αλλά και του πρωταθλήματος και αναμφίβολα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σο νεοσύστατο ξανθιώτικο σύλλογο για την πορεία του.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-27(ημίχρονο), 54-54, 72-60(τελικό αποτέλεσμα)