Αποχαιρέτησε Λουτσέσκου και το κοινό της με τριάρα η Ξάνθη, έπιασε 19αρι ο Γιουνές! Έκτος και αναμένει εξελίξεις ο ΑΟΞ

Με τον ιδανικότερο τρόπο αποχαιρέτησε το κοινό της αλλά και τον επί μια τριετία προπονητή της Ραζβάν Λουτσέσκου η ομάδα της Ξάνθης, που επιβλήθηκε με άνεση επί της Βέροιας.

Η ομάδα της Θράκης αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επιβλήθηκε με 3-0 επί της Βέροιας με τον τοπ σκόρερ της Χαμζά Γιουνές με τα δύο τέρματα που σημείωσε να φτάνει τα 19 τέρματα, ενώ σκόραρε και ο Καρίμ Σολτάνι.

Πλέον στην Ξάνθη στρέφουν την προσοχή τους στις εξελίξεις που αναμένονται στον σύλλογο με το θέμα προπονητή αλλά και τις ανανεώσεις των παικτών τα συμβόλαια τον οποίον λήγουν, ενώ στο βάθος αναμένει τις εξελίξεις και με τις αδειοδοτήσεις όσον αφορά την Ευρώπη μήπως και υπάρξει θέμα και μπορέσει έχοντας εξασφαλίσει αυτή την έκτη θέση να το εκμεταλλευτεί και να βγεί για πέμπτη φορά στην ιστορία στην Ευρώπη.

Το «φιλμ» του αγώνα

12΄ Το πλασέ του Τριάδη δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
14’ Μακρινό άστοχο του Μεχία.
19’ Ο Γιουνές με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.
24’ Σέντρα του Τριάδη, νέο σουτ του Μεχία που κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.
27’ Το καλό φάουλ του Λινάρδου πέρασε άουτ.
33’ Το ψηλοκρεμαστό σουτ του Σολτάνι δεν βρήκε στόχο.
36’ Το δυνατό σουτ του Γιουνές αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαφαρίκα.
39’ Το πλασέ του Νύκταρη πέρασε άουτ.
44’ Τριάδης, Γιουνές και Σολτάνι συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να σκοράρει για το 2-0.
75’ Ο Συλλά έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και ο Γιουνές εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 3-0 με το 19ο φετινό του γκολ.
86’ Άστοχη η κεφαλιά του Σολτάνι.
92’ Νέο δοκάρι για την Xanthi FC με τον Τριάδη.

Διαιτητής: Αγγελάκης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Βοηθοί: Πάτρας (ΕΠΣ Μακεδονίας) – Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Τεβεκέλης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟ Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Ορφανίδης Λ., Φλίσκας, Σβάρνας, Συλλά, Μεχία (68’ Παπαστεριανός), Λουσέρο (68’ Ντε Λούκας), Τριάδης, Σολτάνι, Βασιλακάκης (68’ Παπαστεριανός), Γιουνές.

Βέροια (Τόλης Τερζής): Σαφαρίκας, Βασιλαντωνόπουλος, Σισοκό, Μίλιεβιτς, Αντονιάν, Ραδής, Λινάρδος, Δόρης, Νύκταρης (59’ Ζυγκερίδης), Χάτζι (74’ Ασίγκμπα), Κωνσταντινίδης (59’ Μαυρίας).