Πέρασε αέρας το Παιδικό του Εθνικού απ’ την Ορεστιάδα: Φιλία Ορεστιάδας – Εθνικός ΑΛεξ/πολης 42-65

Σημαντική νίκη με την οποία κλείδωσε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Παιδικού πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Γρηγόρη Ταλιαντζή, επικράτησε εκτός έδρας της Φιλίας Ορεστιάδας, κλειδώνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο την παρουσία της και στον επόμενο γύρο.

Απ’το πρώτο δεκάλεπτο έγινε σαφές ποια ομάδα είχε το πάνω χέρι στην υπόθεση νίκη. Ο Εθνικός ήταν σε όλα τα επίπεδα ανώτερος και κυριάρχησε στις τέσσερις γραμμές του αγωνιστικού χώρου απ’ το πρώτο τζάμπολ και προηγείτο μάλιστα με 08-23 στο 10′.  Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και μέχρι το ημίχρονο, το οποίο τους βρήκε να απολαμβάνουν μια μεγάλη διαφορά (18-44).

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να φανούν περισσότερο ανταγωνιστικοί και το κατάφεραν ως έναν βαθμό, μην επιτρέποντας στον ΕΘνικό να ξεφύγει κι άλλο στο σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 42-65.

Δεκάλεπτα: 08-23,18-44 (ημιχ.), 29 -51,  42-65