Πρόκριση σε Ευρωπαϊκούς Αγώνες 2023, Παγκόσμιο 2024 και ΕURO 2025 για την Εθνική Γυναικών!

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η ανανεωμένη Εθνική Γυναικών με τις Μάγδα και Νικολίνα Κεπεσίδου από την Αλεξανδρούπολη στην σύνθεση της, εξασφάλισε την παρουσία της σε νέες μεγάλες διοργανώσεις του Beach Handball, δείχνοντας πως εκτός από λαμπρό παρελθόν, έχει και σπουδαίο μέλλον.

Η Εθνική μας παρά την ήττα με 2-0 (23-22, 27-12) από τη πρωταθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης Γερμανία στα προημιτελικά (με χαμένο πρώτο σετ στο χρυσό γκολ), βρήκε τις δυνάμεις και με τεράστια θέληση κατάφερε να κάνει επίδειξη δύναμης με 2-0 (20-14, 25-13) κόντρα στην Κροατία για τις θέσεις 5-8 και τελικά κατέκτησε την 6η τιμητική θέση αφού στον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης το μεσημέρι της Κυριακής, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από τη Νορβηγία 🇳🇴με 2-0σετ (29-23, 24-22).

Παράλληλα με την εξασφάλιση της 6αδας η Ελλάδα ισοφάρισε το ρεκόρ της (6η θέση στο Ζάγκρεμπ το 2017) σε EURO Beach Handball, προκρίθηκε στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Κρακοβίας (21 Ioυνίου-2 Ιουλίου 2023), στο Παγκόσμιο του 2024 και στο EURO του 2025!

«Με τόσες νέες αθλήτριες και τόσες απουσίες είναι σίγουρο πως ξεπεράσαμε τους εαυτούς μας. Τα κορίτσια το ήθελαν πάρα πολύ και έκαναν κατάθεση ψυχής. Είμαστε υπερήφανες. Είμαι στεναχωρημένη για το ματς με τη Γερμανία, το πιστεύαμε, αλλά και η 6αδα είναι μία μεγάλη επιτυχία. Ο αρχικός στόχος ήταν η 8αδα, έχουμε ξεπεράσει τις προσδοκίες και με το παραπάνω και ταυτόχρονα εξασφαλίσαμε την παρουσία της Εθνικής μας και σε μελλοντικές διοργανώσεις», σχολίασε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ η ομοσπονδιακή προπονήτρια Μαρία Καραντώνη.

Θέσεις 5-8

Ελλάδα- Κροατία 2-0 (20-14, 25-13)
Ελλάδα (Καραντώνη): Μούρνου 12, Μ. Κεπεσίδου 10, Μάστακα 10, Σεβδίλη 8, Ν. Κεπεσίδου 4, Κερλίδη 1.

Προημιτελικά

Γερμανία- Ελλάδα 2-0 (23-22, 27-12)
Ελλάδα (Καραντώνη): Μάστακα 12, Σεβδίλη 10, Μούρνου 6, Ν. Κεπεσίδου 4, Κερλίδη 2.

Τους πόντους της Ελλάδας στο ματς με τη Νορβηγία σημείωσαν: Μάστακα 15, Κερλίδη 14, Μούρνου 10, Τροχίδου 4 και Ν. Κεπεσίδου 2.