Πρωταθλητές Ελλάδας με τον Ολυμπιακό οι Κουμεντάκης και Δαλακούρας!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 (25-18, 25-16, 25-14) τον ΠΑΟΚ και με συνολικές νίκες 3-1 στη σειρά των τελικών στέφθηκε δίκαια πρωταθλητής Ελλάδας. Η ομάδα του Πειραιά πανηγυρίζει τον 31ο στην ιστορία των πρωταθλήματων του ανδρικού βόλεϊ και κλείνει ιδανικά τη σεζόν έχοντας παράλληλα κατακτήσει και Challenge Cup Ευρώπης.

Το πρωτάθλημα του Ολυμπιακού έχει και θρακιώτικο χρώμα, αφού στην ομάδα των Πειραιωτών αγωνίζονται οι Εβρίτες Ραφαήλ Κουμεντάκης & Ανέστης Δαλακούρας!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στον 3ο τελικό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του. Η ομάδα του Πειραιά με ισχυρό σερβίς και με μεγάλη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη της και σε όλα τα σετ εξασφάλιζε μεγάλες διαφορές από την αρχή. Άσχημη στιγμή ήταν ο τραυματισμός του Νίκου Παπαγγελόπουλου που παρότι ξεκίνησε βασικός έπαθε τράβηγμα στη γάμπα του και τη θέση του πήρε ο Λινάρδος. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την χειρότερη εμφάνιση του τη χειρότερη στιγμή όπως είπε και ο προπονητής του και πράγματι έτσι ήταν. Παρά την ήττα το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που γέμισε το «Παλατάκι» ήταν η καλύτερη επιβράβευση για τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόφσκι.

Στο 1ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 11-7 με διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Κράτησαν το +4 μέχρι το 22-18 και εκεί με ρεσιτάλ του Ιντάλγκο που πέτυχε 3 συνεχόμενους πόντους και άσσο του Παγιένκ έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Ιντάλγκο στον Βαν ντε Ντρις κάνοντας το 1-0.

Με τον Παγιένκ σε μεγάλα κέφια στο σερβίς ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 στο σετ και από το 5-7 προηγήθιηκε 5-13. Ο ΠΑΟΚ απλά ακολουθούσε στο σκορ και το σετ τελείωσε με επίθεση του Ιντάλγκο.

Στο 3ο σετ δεν άλλαξε κάτι καθώς παρά τις αλλαγές του Μιλεκόνσκι ο ΠΑΟΚ είχε βγει εκτός ρυθμού και δεν υπήρχε ο παίκτης που θα άλλαζε το ρου του αγώνα απέναντι στον παθιασμένο Ολυμπιακό που κάλπαζε προς τον τίτλο.

Με δύο μπλοκ του Παγιένκ που ήταν κορυφαίος μαζί με τον Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-2, ενώ στη συνέχεια με νέο σερβίς του Παγιένκ ο Ολυμπιακός έκανε σε 4-0 για το 13-8. Αργότερα ήρθε η σειρά του Ιντάλγκο να ξεσπάσει στο σερβίς και με δικό του σερί 18-9 έγινε νταμπλ σκορ και ο Ολυμπιακός ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Το τυπικό τέλος ήρθε με την άουτ επίθεση του Αλέξανδρου Μπούτου για το 25-14 και το 3-0 για τον Ολυμπιακό εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Γεωργιάδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Βασδέκης, Γραμματεία: Κουμπλή.