Ιωαννίδης και Μάνταλος έδωσαν σπουδαίες νίκες σε Παναθηναϊκό & ΑΕΚ σε Τούμπα & Καραϊσκάκη!

Δύο Θρακιώτες ήταν οι πρωταγωνιστές στα δύο μεγάλα ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής των Play Off της Super League.

Οι Κομοτηναίοι Φώτης Ιωαννίδης και Πέτρος Μάνταλος, πέρασαν ως αλλαγή στα παιχνίδια των Παναθηναϊκού στην Τούμπα και ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη αντίστοιχα, σημειώνοντας δύο σημαντικά γκολ.

Ο μεν Ιωαννίδης με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος έκανε το τελικό 2-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο 90′, ο δε Μάνταλος με εκπληκτική ατομική ενέργεια στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ παραμένουν ισόβαθμοι στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας πλέον από 72 βαθμούς, με τους «πράσινους» να υπερτερούν στην ισοβαθμία. Πλέον οι δύο ομάδες είναι αυτές που θα διεκδικήσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Στο τρίτο ματς των play off ο Άρης επικράτησε 3-0 στον Βόλο και έχει το προβάδισμα για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.