Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η νέα βαθμολογία της Α’ ΕΠΣ Ξάνθης μετά την εμβόλιμη 20η αγωνιστική!

Με μόλις μία νίκη γηπεδούχου, δύο διπλά και μία χορταστική ισοπαλία διεξήχθη το κυρίως μενού της εμβόλιμης 20ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης.

Στο ματς που έγινε στη Χρύσα, Φίλιππος Δροσερού και Παύλος Μελάς Κουτσού αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε μια αναμέτρηση που τελείωσε με ένταση καθώς ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα γκολ του Δροσερού που είχε ως αποτέλεσμα κάποιες αντεγκλήσεις μεταξύ των παικτών και μετά από παρέμβαση των ψυχραιμότερων το ματς έληξε χωρίς πρόβλημα με κάθε ομάδα να βλέπει από μια κόκκινη.

Από νωρίς “καθάρισε” τη νίκη με τον Ερμή η Ελπίδα Γενισέας με πρωταγωνιστή τον Κώστα Ξαντινίδη, σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι έχασαν και πέναλτι. Στο δεύτερο φόρτσαρε ο Ηρακλής Ζυγού στα Πηγάδια καταφέρνοντας με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών να πάρει το διπλό και να ανέβει στην πέμπτη θέση, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης κατάφερε έστω και δύσκολα με γκολ στις καθυστερήσεις να κερδίσει τον εξαιρετικά μαχητικό ΑΠΟΞ

Αναλυτικά:

Φίλιππος Δροσερού – Π. Μελάς Κουτσού    2-2 (34′ Αμέτ Ερκάν, 52′ Χασάνογλου Ερσ. – 26′ Αραμπατζής, 68′ Αλβανίδης)

ΑΠΟΞ – Ασπίδα Ξάνθης     0-1(91′ Στεπανιάν)

Ελπίς Γενισέας – Ερμής Μάνδρας  3-0 (27′(π), 35′ Ξαντινίδης, 58′ Χιονίδης)

Ασπίδα Πηγαδίων – Ηρακλής Ζυγού 0-2(75′ Βαλαβάνης, 80′ Αδαμίδης)

Άρης Πετεινού – Αναγέννηση Θαλασσιάς   12/4

Απόλλων Ξάνθης – Αετός Τοξοτών   3-0α.α.

14. Αετός Τοξοτών      -*

*Ο Αετός Τοξοτών αποχώρησε από το πρωτάθλημα, ο Απόλλωνας Διομήδειας αποβλήθηκε λόγω Μητρώου