Φινάλε κανονικής περιόδου Volley League με ήττα από τον Μίλωνα για Άθλο Ορεστιάδας

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Μίλωνα στην Αθήνα γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας στην 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley League.

Ο Άθλος δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό κι έτσι τερματίζει την κανονική περίοδο με 14 βαθμούς 4 νίκες και 14 ήττες σε 18 αγώνες και 22-47 σετ. Η βαθμολογία του Πηγάσου, του Άθλου, του ΟΦΗ και του Αριστοτέλη θα μεταφερθεί στα πλέι άουτ και μετά από μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων θα μείνουν στην κατηγορία οι δύο από τις 4 ομάδες.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης για πρώτη φορά στην ιστορία της εξασφάλισε θέση εντός της πρώτης 4αδας της Volley League. Απολογισμός κανονικής περιόδου μετά από 18 αγώνες είναι 37 βαθμοί, 12 νίκες και 6 ήττες και 39-24 σετ. Εξασφάλισε την 4η θέση και στους ημιτελικούς των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ο οποίος θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας.

Παρουσία πολλών θεατών, στη συντριπτική τους πλειοψηφία παιδιά που με τις φωνές και τις κόρνες τους δημιούργησαν μία εκκωφαντική ατμόσφαιρα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου με φοβερή διάθεση να προσφέρουν όμορφο θέαμα, στα 40α γενέθλια του αειθαλούς, Μπόμπι Γιορντανοφ.

Ο Γιάννης Λάιος άρχισε το ματς με βασικό διαγώνιο τον Βραζιλιάνο Ντε Πρα αντί του Κουβανού Άλμπο, που όπως και η γιαγιά του Αλγκούλ, παρακολούθησε, το παιχνίδι από την κερκίδα.

Με τις δύο ομάδες να πιέζουν στο σερβίς ο Μίλωνας ξέφυγε με επίθεση του Γιορντάνοφ 12-9 για να έρθει ο άσος του Μολίνα να ανεβάσει τη διαφορά στο 15-11. Στο 14-16 το γήπεδο «πάγωσε» βλέποντας τον Ντε Πρα έπειτα από σύγκρουση με αντίπαλο να σωριάζεται στο παρκέ και να πιάνει τον αστράγαλό του. Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος διαγώνιος με τη βοήθεια των συμπαικτών του αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, για να του παρασχεθούν από τη γιατρό οι πρώτες βοήθειες.

Μετά το αρχικό σοκ του τραυματισμού του Ντε Πρα, ο κ. Λάιος πέρασε στην πάσα τον Πάνο Μποζίδη και γύρισε «διαγώνιο» τον Κασαμπαλή, παίζοντας με δύο πασαδόρους. Ο Μπράιαν με επίθεση α’ χρόνου έκανε το 22-20, με μπλοκ του Κασαμπαλή ο Άθλος μείωσε σε 23-22, αλλά ο Μίλωνας πήρε στις λεπτομέρειες το σετ με 25-23, 1-0 σετ.

Στο β’ σετ ο κ. Λάιος δοκίμασε άλλο σχήμα, με τον πασαδόρο Κασαμπαλή στη φυσική του θέση, βασικό κεντρικό τον Τσιουτσιουλούδη και κατά συνθήκη διαγώνιο τον κεντρικό Γκλάντστόουν Τζούνιορ. Με αυτό το σχήμα η ομάδα του Έβρου προηγήθηκε με τον Βραζιλιάνο 7-4 και με δύο σερί άσους του Κασαμπαλή η διαφορά έφτασε στο 11-5. Με δύο πόντους από ισάριθμα μπλοκ ο Άθλος ξέφυγε 16-8. Με το Νανόπουλο στο σερβις και τρεις σερί άσους ο Μίιλωνας μείωσε σε 16-12, αλλά στη συνέχεια από λάθη του Άθλου και δύο ακόμη σερί άσους του Μολίνα, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με 20-19. Με μπλοκ ξέφυγε ακόμη περισσότερο 22-19 , αλλά παρά το καλό σερβις του Ριζόπουλου που μείωσε σε 23-22 για τον Άθλο, ο Μίλωνας ζευγάρωσε με 25-23 τα κερδισμένα του σετ, από ένα ακόμη χαμένο σερβίς.

Οι δοκιμές του Γιάννη Λάιου , που σίγουρα δεν περίμενε ένα τόσο “ανάποδο” ντεμπούτο, συνεχίστηκαν με τον Ιωαννίδη να ξεκινάει βασικός αντί του “αρνητικού” χθες Γκένοφ και τον Μίλωνα να παίρνει προβάδισμα με μπαράζ άσων του Νανόπουλου, 5-3. Λάθη του Άθλου άνοιξαν την «ψαλίδα της διαφοράς» για τους γηπεδούχους 11-5 και 18-12. Με τον Σάκη Ψάρρα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς αθλητές του ο Μπράιαν έκανε το 23-16 για να «σφραγίσει» με 25-20 τη νίκη 3-0, που εδραιώνει πανάξια την εντυπωσιακή φέτος ομάδα της Ν. Σμύρνης.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Μπίτσικα.