Ιστορική επικράτηση για τον Φοίνικα στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με Νίκη!

Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της πόλης με τη Νίκη, καθώς επικράτησε με 3-1 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α2.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσουλκανάκη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έκανε λιγότερα λάθη από την αντίπαλο της και έφτασε σε μία ιστορική νίκη καθώς είναι η πρώτη επί της συμπολίτισσας Νίκης στην ιστορία των μονομαχιών των δύο ομάδων στην Α2!

Από την άλλη το σύνολο του Σάκη Μουστακίδη μπαίνει σε μπερδέματα μετά από αυτή την ήττα στην μάχη για την παραμονή αφού παραμένει 4η από το τέλος 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε, χωρίς να έχει ακόμα κριθεί το πόσες ομάδες θα υποβιβαστούν (3 ή 4), κάτι που θα κρίνει η Pre League.

Το 1ο σετ κύλησε με ανατροπές. Η Νίκη είχε νωρίς στο σετ προβάδισμα 8-6, με τον Φοίνικα να κάνει το 14-11. Η Νίκη επέστρεψε, έκανε το 15-14 και 17-15, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (18-18, 19-19). Ο Φοίνικας με άσσο της Βούλγαρη πέρασε μπροστά με 21-20 και δεν ξανά βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ κατακτώντας το με 25-22.

Στο 2ο σετ η Νίκη μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 4-2, αλλά ο Φοίνικας έκανε το 5-4. Νέα ανατροπή για τη Νίκη και το 5-8, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8 με την εξαιρετική σήμερα Παπαβασιλείου. Η Νίκη πέρασε μπροστά με 9-8 με την Χατζηνικολάου, αλλά ο Φοίνικας με την Parker να παίρνει σερί άσσους από το σερβίς έφτασε να προηγείται 14-9 και 15-11. Η Νίκη ψαλίδισε την διαφορά για το 15-13, αλλά ο Φοίνικας ξέφυγε και πάλι με 19-15 και τελικά έκανε το 2-0 με 25-17.

Στο 3ο σετ η Νίκη μπήκε αποφασισμένη να το κατακτήσει για να ξανά μπει στο παιχνίδι. Προηγήθηκε με 7-4, 10-8, 15-11 και έφτασε στο 20-12. Ο Φοίνικας προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε 20-15, αλλά η Νίκη καθάρισε το σετ με 25-19 μειώνοντας σε 2-1 Στο σετ αυτό ο Φοίνικας είχε και την απώλεια της Ζάικου η οποία αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 4ο σετ τα κορίτσια της Νίκης δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια, με τον Φοίνικα να είναι κυρίαρχος εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του αντιπάλου. Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τις Ζάικου, Κοντογιάννογλου, Παπαβασιλείου αλλά και τα υπόλοιπα κορίτσια, προηγήθηκε με 6-1, 12-3, 13-6, 16-10, 17-11, 20-14, 23-17 με άσσο Παπαβασιλείου και πήρε το σετ και το ματς με 25-19.

Μετά από το αποτέλεσμα ο Φοίνικας είναι 7ος με 29 βαθμούς και έχει εξασφαλίσει την παραμονή του, ενώ η Νίκη 9η με 19 θα παλέψει την σωτηρία της στα τελευταία παιχνίδια.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-18, 19-25, 25-19).

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης (Δημήτρης Τσουλκανάκης): Ζάικου, Μάρτση, Οικονομίδου, Parker, Μάρκουλη, Παπαβασιλείου, λ- Κοντογιάννογλου (Χαϊδεμένου, Βούλγαρη).

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Προφάντη, Καραμιχάλη, Κεσεσίδου, Μπαχλαβά, Χατζηνικολάου, Μπαρή, λ- Πασπαλά (λ-Φιλίππα, Στεφάνου, Σακαλή, Καράτζαλη).