«Λύγισε» από τον Ολυμπιακό ο Άθλος Ορεστιάδας

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό γνώρισε ο Άθλος Ορεστιάδας στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο κλειστό γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, ο Άθλος δεν έπεσε εύκολα απέναντι στον πανίσχυρο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας. Η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη, όπως και στο ματς του α’ γύρου στην Ορεστιάδα που είχε ηττηθεί με 3-2, αντιστάθηκε στους Πειραιώτες και λίγο έλειψε να τους ξανά πάρει βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με θεατές τους Κουβανούς Αλμπο, Ιντάλγκο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πιέσουν στο σερβίς. Με τον Άθλο να έχει αποτελεσματικό μπλοκ, το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Ένα επιμέρους σερί 5-0 από σλοβενικούς πόντους των Στέρν και Παγιένκ έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά με 16-11. Επιθέσεις του Γκένοφ και άσος του Ριζόπουλου μείωσαν τη διαφορά σε 17-15. Παρά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα νέος άσος του Γκλαντστόουν Τζούνιορ διατήρησε τη διαφορά στο 21-19, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι με καλό μπλοκ και λάθη του Άθλου πήραν από λάθος θέσεις των φιλοξενούμενων το σετ με 25-19, 1-0.

Στο β’ σετ η ομάδα του Έβρου αντέδρασε και με μπλοκ του Αλγκούλ προηγήθηκε 1-4 , αλλά και πάλι από εβρίτικα λάθη και άσο του Στέρν ο Ολυμιακός ισοφάρισε 4-4. Το σκληρό «μπρα ντε φερ» συνεχίστηκε μέχρι το 9-9, όπου με επίθεση και άσο του Ριζόπουλου η ομάδα της Θράκης ξέφυγε με 9-11. Ο Άθλος διατήρησε το προβάδισμα 13-15, αλλά η ομάδα του Τζουλιάνι με τον Κουμεντάκη έφερε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους 16-15. Εντυπωσιακό μπλοκ Αλγκουλ , άσος Κασαμπαλή και μονομαχία στο φιλέ με νικητή τον Ντε Πρα ανέβασαν τη διαφορά στο +3, 17-20. Παρά την πίεση του Ολυμπιακού, ακόμη ένας άσος του αρχηγού Ριζόπουλου διατήρησε το +3, 19-22 και ο Άθλος με πρωταγωνιστή τον Γκένοφ ισοφάρισε 1-1, με 21-25 από άσο του Αλγκουλ.

Αμφίρροπο χαρακτήρα είχε και η αρχή του γ’ σετ, 5-5, αλλά στη συνέχεια συνεχόμενοι άσοι του Κουμεντάκη έδωσαν αέρα 10-7 στους γηπεδούχους, που παρά την προσπάθεια των παικτών του Χουσίδη ανέβασαν τη διαφορά σε 18-14. Στο 19-16 ο διαιτητής μοίρασε από μία κόκκινη κόκκινη κάρτα σε Τράβιτσα και Ντε Πρα για αψιμαχία στο φιλέ, προκαλώντας εκατέρωθεν εκνευρισμό, από τον οποίο κερδισμένος βγήκε ο Ολυμπιακός που με την εκτελεστική δεινότητα του Στερν και μπλοκ του Ανέστη Δαλακούρα έφτασε με 25-21 στο 2-1 σετ.

Στο δ’ σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με σερβις του Τράβιτσα προηγήθηκε 4-1. Με καλό σερβίς και μπλοκ ο Άθλος μείωσε στον πόντο, 9-8, αλλά με το ρυθμό του αγώνα να έχει χαλάσει, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-10. Από νέα λάθη του Άθλου η διαφορά ανέβηκε στο 20-15 για να φτάσουν τελικά οι ερυθρόλευκοι με νέα άστοχη επίθεση στη νίκη 3-1 με 25-20.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-21, 25-20)