Φιλική επικράτηση του Ορφέα Ξάνθης επί του Νέστου Χρυσούπολης στο τελευταίο ματς πριν την πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής!

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό τεστ του Ορφέα Ξάνθης(επίκειται να γίνει ΓΣ Ξάνθη) που επικράτησε με 5-2 του Νέστου Χρυσούπολης στο γήπεδο του Αγιάσματος μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής

Η ομάδα του Μπάμπη Χατζημεστή έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αλαγκιοζίδη που σημείωσε χατ-τρικ έφτασαν στη νίκη με 5-2

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους ξανθιώτες να ανοίγουν το σκορ με ένα φοβερό σουτ του Θόδωρου Τορομανίδη στο 33′. Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη μπήκε πιο δυνατά και στο 50′ ο Σκαθαρούδης ισοφάρισε σε 1-1, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ ωστόσο μια και στο 57′ ο Γιώργος Κουκουρίγκος με σουτ έκανε το 1-2 για τον Ορφέα και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Αλαγκιοζίδης που σκόραρε στο 65′ το 81′ και το 88′ με το τελικό 2-5 να διαμορφώνει στο 85′ ο Βούκοβιτς.

Πανέτοιμος για την πρεμιέρα ο Ορφέας Ξάνθης που πλέον αναμένει την κλήρωση της Δεύτερας. Ούτε εβδομάδα δεν έχουν οι παίκτες του Νέστου μαζί και αν μη τι άλλο ο Θρακιώτης τεχνικός ξέρει πως θέλει υπομονή και πολύ δουλειά για να μπορέσει η ομάδα της Χρυσούπολης να παλέψει μέχρι την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου που θα ενισχυθεί περαιτέρω.