Ιδανική πρεμιέρα Παπαδόπουλου με νίκη Λεύκιππου επί της ΔΕΚΑ!

Νικηφόρα ξεκίνησε την παρουσία του στον πάγκο του Λεύκιππου Ξάνθης ο Δημήτρης Παπαδόπουλος που είδε την ομάδα της Ξάνθης να επικρατεί με 65-49 της ΔΕΚΑ στο “Φίλιππος Αμοιρίδης”

Η ομάδα της Ξάνθης με ένα μίνι ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο οπού είχε 19-12 επιμέρους σκορ κατάφερε να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν έχοντας πολύ καλό ρυθμό σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα έφτασαν στην άνετη νίκη, πρώτη με τον Παπαδόπουλο στην άκρη του πάγκου.

Κορυφαίοι για τους ξανθιώτες οι Παλλάκης, Γιοβάνοβιτς, Κατσαμούρης και Μπουτσακτσή ενώ για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Λιωτόπουλος που πέτυχε 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-24(ημίχρονο), 48-30, 65-49(τελικό αποτέλεσμα)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: Τζίμης 2, Γιοβάνοβιτς  12, Παλλάκης 19, Μακαρατζής 6, Τσαλαπατάς, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 12, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 9, Μαλανδρής, Βοϊβατόπουλος, Χρήστου 5