«Λύγισε» στο τάι μπρέικ ο Άθλος Ορεστιάδας στην Σκύδρα

Ούτε στη 2η αγωνιστική κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη Volley League ο Άθλος Ορεστιάδας που πήρε όμως τον πρώτο του βαθμό, στην ήττα με 3-2 σετ από τον Αριστοτέλη Σκύδρας.

Στο ΔΑΚ Καλυβίων είχαμε διπλή ανατροπή καθώς ο Αριστοτέλης προηγήθηκε, ο Άθλος έκανε το 2-1, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους ανατροπή παίρνοντας αυτοί τελικά τη νίκη.

Η ομάδα της Σκύδρας έκανε ντεμπούτο στο γυμναστήριο των Καλυβίων και για πρώτη φορά εφέτος αγωνίστηκε με τους τρεις Κουβανούς της που ήταν όλοι κορυφαίοι μαζί με τον Κώστα Προύσαλη. Η ομάδα του Παναγιώτη Σδραυκάκη είχε υπεροχή στο σερβίς αποκομίζοντας 12 άσσους και απέφυγε τα λάθη στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Άθλος Ορεστιάδας άργησε να μπει στον αγώνα και έχασε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια με την άνοδο του Ντε Πρα και του Γκένοφ ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε 2-1 και 24-23 και 25-24 αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Ευτύχησε να πάρει το 3ο σετ 27-25 παρότι βρέθηκε να χάνει από τον Αριστοτέλη 24-23 με την επίθεση το λάθος του Ντε Πρα. Ο Γκένοφ και ο Κασαμπαλής με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα στον Άθλο 25-24, ο Τζάκσον ισοφάρισε 25-25 αλλά ο Κάιο με επίθεση και ο Αλγκούλ με μπλοκ άουτ έκαναν το 27-25 και το 2-1 για την ομάδα της Ορεστιάδας

Συναρπαστικό και το 4ο σετ το οποίο κρίθηκε επίσης με 27-25 αλλά για τον Αριστοτέλη παρότι που αυτή τη φορά ο Άθλος ήταν αυτός που έφτασε πρώτος έναν πόντο πριν την κατάκτηση του αγώνα. Προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Τζάκσον και 25-24 με τον Ντε Πρα αλλά ο Τζάκσον με επίθεση ισοφάρισε και τα δύο λάθη του Ντε Πρα (μία άουτ επίθεση και ένα μπλοκ που δέχτηκε από τον Τσέλιο) έκαναν το 27-25 και το 2-2 για την ομάδα της Σκύδρας.

Στο τάι μπρέικ και στο 7-7 ο Μέντεζ έκανε το 8-7. Ο Προύσαλης πήγε στο σερβίς και με έναν άσσο και συνολικό σερί 6-0 έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στον Αριστοτέλη που έφτασε στην πολύτιμη νίκη κατακτώντας τους πρώτους 2 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Γραμματεία: Συρομάχου.