Α1 Γυναικών Χάντμπολ: Νίκη επί της ΑΕΚ με πρώτη σκόρερ Νικολίνα και εξαιρετική Μάγδα Κεπεσίδου για τον ΟΦΝΙ

Με τις αδερφές από την Αλεξανδρούπολη Νικολίνα και Μάγδα Κεπεσίδου να πραγματοποιούν σπουδαίες εμφανίσεις σε επίθεση και άμυνα αντίστοιχα, η Νέα Ιωνία ξεκίνησε με νίκη (23-18) τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Η Νικολίνα ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας της και δεύτερη της αναμέτρησης με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 7 γκολ, ενώ η Μάγδα ξεχώρισε στο α’ μέρος αποκρούοντας και πέναλτι της Πατρώνη στο 17′.

Η Νέα Ιωνία απέκτησε γρήγορα προβάδισμα και μάλιστα με σημαντικές διαφορές στο σκορ (1-4 στο 11’, 2-8 στο 20’, 4-11 στο 26’ και 5-12 στο 27’), εκμεταλλευόμενη τις επεμβάσεις της Μάγδας Κεπεσίδου (σταμάτησε και πέναλτι της Πατρώνη στο 17’) και τα επιθετικά προβλήματα της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ένωση κατάφερε να σκοράρει μόλις δύο γκολ (2-8) στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα βρήκε καλύτερο ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 7-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ιωνία μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με +10 (10-20) στο 44’. Και εκεί που φαινόταν πως όλα έχουν κριθεί, η ΑΕΚ έβγαλε εντυπωσιακή αντίδραση και με ένα ξέσπασμα σερί 7-0 σε 12 λεπτά (56’)… ξαναμπήκε στο ματς (17-20). Η Νέα Ιωνία με την εμπειρία της διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ των Κρίνιτς και Στουγιαννίδου για το 17-22 (58’).

ΑΕΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 18-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-6, 2-8, 4-10, 7-12 (ημχ), 8-14, 10-18, 10-20, 12-20, 17-20, 18-23

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγγου 2, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσικά 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Μπόργκες 8, Πατρώνη 2

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κρίνιτς 5, Παπουτσή, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 2, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 4.

Διαιτητές: Χρηστίδη- Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 5/6-3/3