Ήττα απο Κρόνο για την Ολυμπιάδα που κλείνει την χρονιά με παιχνίδι για τις θέσεις 7-8!

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου θα αντιμετωπίσει αύριο τον Ολυμπιακό Βόλου για τις θέσεις 5-6, μετά τη σημερινή του νίκη επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης με 67-31 με τις Εβρίτισσες να αντιμετωπίζουν την Άμιλλα Αρκαδίας για τις θέσεις 7-8, σε αγώνα κατάταξης της Τελικής Φάσης του 33ουΠανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Κρόνος είχε τον έλεγχο και επέβαλε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην Ολυμπιάδα να σκοράρει μόλις 2 πόντους (2-23). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε κάποια θετικά στοιχεία και απέκτησε επαφή με το καλάθι (11-29, 13΄30΄΄), ωστόσο ο Κρόνος σκόραρε με μεγάλη ευκολία ανεβάζοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +26 (13-39).

Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να σκοράρει κάποια ομάδα στην τρίτη περίοδο, πράγμα το οποίο έπραξε ο Κρόνος (13-41, 24΄04΄΄), για να αυξήσει περαιτέρω τη διαφορά στη συνέχεια στο +33 (15-48, 26΄13΄΄), αλλά και στο +45 στην τέταρτη περίοδο (22-67, 35΄50΄΄).

Δεκάλεπτα: 2-23, 13-39, 21-55, 31-67

Διαιτητές: Μπακετέα, Πλέγας

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης (Γιαβρίδης): Χονδρού 15(3), Χιδεκίδου, Τσελιπιώτη 2, Καράμπελα 4, Οζέν 6(1), Βραχιόλογλου, Καραβούζη, Χρηστίδη 4, Πασναγίδου, Καραφυλλίδη.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β., Πολυχρονοπούλου 12, Μούκα, Σεγούρα 13(1), Τσιρογιώργη 9(1), Ανδρέου 3, Κατσούλη Δ. 8, Κατσούλη Ε. 2, Καλλιπολίτη 3, Παπακώστα 11(3), Δελημήτρου 4, Ζαφείρη 2.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Δείτε φωτογραφίες του αγώνα εδώ

Παρακολουθήστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Δηλώσεις

Ευδοκία Χρηστίδη (αθλήτρια Ολυμπιάδας): «Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη πίεση. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικές αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένες και βγάζαμε μεγαλύτερο εγωισμό στο παιχνίδι μας. Υπήρχαν διαστήματα όπου δώσαμε ότι μπορούσαμε. Προχωράμε στον επόμενο αγώνα».

Χριστίνα Καλλιπολίτη (αθλήτρια Κρόνου): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο τουρνουά. Είχαμε έναν πολύ δύσκολο όμιλο. Πιστεύω ότι τα πήγαμε πάρα πολύ καλά. Πλέον πηγαίνουμε για του χρόνου για την επόμενη διοργάνωση».