Κυπελλούχος ΕΚΑΣΑΜΑΘ για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Λεύκιππος που κέρδισε την ματσάρα με Ασπίδα!

Την κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ για δεύτερη φορά στην ιστορία του κατέκτησε ο Λεύκιππος Ξάνθης που κέρδισε με 78-72 την Ασπίδα Ξάνθης σε ένα συγκλονιστικό τελικό που έγινε στο ασφυκτικά κατάμεστο ΔΑΚ Ξάνθης.

Η ομάδα του Λεύκιππου μπήκε πολύ δυνατά και προσπάθησε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό καταφέρνοντας να χτίσει απο νωρίς διαφορά την οποία και διατήρησε με άνεση μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο η Ασπίδα αντέδρασε και με όπλο την καλή της άμυνα και με επί μέρους σκορ 17-11 κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο -6 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε μπροστά τον Λεύκιππο με 36-30

Απο εκεί και πέρα και σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου το ματς ήταν συγκλονιστικό μέχρι με την διαφορά να φτάνει σε κάποιο σημείο μέχρι και τον πόντο όμως η ευστοχία των παικτών του Λεύκιππου στις βολές που φάνηκαν πιο ψύχραιμοι σε καίρια σημεία του ματς και με φοβερό τετράποντο!(τρίποντο και εύστοχη βολή) του Γιώργου Μανάκα ο Λεύκιππος πήρε προβάδισμα νίκης την οποία και πανηγύρισε στο φινάλε.

Αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος Κυπέλλου για την ομάδα του Λεύκιππου που παρέλαβε τον τίτλο απο τα χέρια του Δημάρχου Ξάνθης, Μανώλη Τσέπελη ενώ τις απονομές έκαναν ο Πρόεδρος και Αντιπρόεδρος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, Παναγιώτης Σταυρακάρας και Βασίλης Χαλκιάς.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Ντούρας – Ισιγώνης

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 30-36(ημίχρονο), 52-60, 72-78(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης – Στεφανίδης) : Λυμπεράκης, Παπαδάκης 14 (2), Στουρνάρας 6 (2), Καρανικολίδης, Παπανικολάου 8 (1), Σανούδος 6 (2), Παυλάκης 8 (1), Κουτσογιάννης 15, Παναγιωτόπουλος 9 (3), Καρά Αχμέτ, Ρούμογλου 6, Καμπούρης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος – Ρετζέπης): Κατσαμούρης 12 (2), Μακαρατζής 9, Πεχλιβανίδης, Σαββίδης 3 (1), Δεληγιάννης 5, Μανάκας 18 (4), Παπαδήμας 3, Χρήστου 28 (2)