Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα ο Άρης Πετεινού που πάλεψε όμως ηττήθηκε απο τον ισχυρό Καμπανιακό

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα μπαράζ ανόδου των πρωταθλητών ΕΠΣ ο Άρης Πετεινού που ηττήθηκε με 4-1 στην Χαλάστρα απο τον Καμπανιακό.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους Ξανθιώτες που δεν μπήκαν καλά με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ επιθετικά και να πρεσάρουν ψηλά. Στο 11′ μετά απο ωραία ενέργεια ο Άλεξ Κοπάτσι μπήκε μέσα στην περιοχή και βρήκε με ωραία πάσα τον Τσίτα που απο κοντά έκανε το 1-0. Στο 18′ μετά απο κλέψιμο στον χώρο του κέντρου του Καρατζάογλου  ο Ξανθόπουλος με κάθετη βρήκε τον Τσίτα σε θέση βολής και αυτός δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα απο σκόρερ ο Τσίτας έγινε δημιουργός βρίσκοντας τον Άλεξ Κοπάτσι που με σουτ έκανε το 3-0

Μετά το αρχικό σοκ και  τρία γκολ ο Άρης Πετεινού ισορρόπησε το ματς προσπαθώντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι και αφού απείλησε με σουτ του Τουρατζίδη στο 22′ κατάφερε τελικά στο 29′ να μειώσει σε 3-1 όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ του Δασκαλάκη ο Κοτόπουλος πήρε την κεφαλιά για το 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο φορές με τον Τσίτα στο 58′ και το 60′ με τον ρυθμό απο εκεί και πέρα να πέφτει κατακόρυφα. Στο 90′ μετά απο βαθιά μπαλιά απο την άμυνα ο Προσκυνητόπουλος βρήκε στην πλάτη της άμυνας της ξανθιώτικης ομάδας και με πλασέ έκανε το 4-1 που ήταν το τελικό σκορ. Στα αρνητικά για τους ξανθιώτες ο τραυματισμός του Γιάννη Χριστοφορίδη

Πλέον στην ομάδα του Άρη Πετεινού στρέφου την προσοχή τους στο ματς της Τετάρτης με τον Βύρωνα Καβάλας στην Ξάνθη, ενώ ο Καμπανιακός που για πολλούς είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά θα παίξει στις Σέρρες με τον Ηρακλή Αμμουδιάς

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ασλανίδης με βοηθούς τους Τσικλιτάρη και Κουτσικανίδης της ΕΠΣ Πιερίας.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ(Ηλ. Σαπάνης): Νιανιός, Προσκηνυτόπουλος, Τάγκου(86′ Λαδάς), Ραγκαβίνας, Χριστοδουλίδης, Καρατζάογλου, Ξανθόπουλος, Τσακίρης, Κοπάτσι Άλεξ(86′ Παρούσης), Κοπάτσι Άλντι(70′ Γιαννακάκης), Τσίτας(80′ Στυλιανού)

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ(Αν. Νεοφυτίδης): Λαπαδώνης, Φλώρος, Δασκαλάκης, Σαρηγιαννίδης, Χριστοφορίδης(80′ λ.τρ. Μαλαδένης) , Εφέντη, Παυλίδης, Πουτακίδης(83′ Κουτσομιχάλης), Κοτόπουλος,, Τουρατζίδης(80′ Μίλκογλου), Τυριάκης(64′ Μπουρλόγλου)