Πρωταθλητής Ελλάδας ο Μηλικούδης της Φιλίας Ορεστιάδας, τρίτος ο Κοσμάς του Εθνικού!

Ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης της Φιλίας Ορεστιάδας κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων για την περίοδο 2021-2022.

Στο φινάλε της απόλυτα πετυχημένης διοργάνωσης στην Ορεστιάδα ο… οικοδεσπότης Μηλικούδης αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο απλό παίδων. Ο 15χρονος Μηλικούδης του τοπικού πρόσθεσε την κορυφαία διάκριση στον αντίστοιχο τίτλο του 2019 στους παμπαίδες και στον συγκλονιστικό τελικό ξεπέρασε τον συνομήλικό του Μάριο Κατσαπρακάκη με 3-2 σετ. Επίσης ο Μηλικούδης πήρε και την 2η θέση στο διπλό παίδων με συμπαίκτη τον Κων/νο Σωτηρίου από τους Φοίνικες Πάτρας.

Στην κατηγορία των παίδων, είχαμε όμως και δεύτερη θρακιώτικη επιτυχία, καθώς ο Γιώργος Κοσμάς του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Η εξέλιξη των αγώνων

Στο απλό παίδων έφτασαν πρώτη φορά στον τελικό του θεσμού ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης από το νούμερο 3 και ο Μάριος Κατσαπρακάκης από το νούμερο 4. Ο αθλητής από την Ορεστιάδα έκανε πολύ καλή αρχή και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Ο Αθηναίος Κατσαπρακάκης δεν πτοήθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά προηγήθηκε με 5-3 στην αλλαγή των πλευρών στο 5ο σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Μηλικούδης έβγαλε ορισμένες εξαιρετικές μπάλες, έδειξε καλύτερη συγκέντρωση κι έφτασε στη νίκη σε ματς διαφήμιση για το άθλημα (11-6, 11-9, 6-11, 8-11, 11-5).

Ο Μηλικούδης άρχισε την πορεία του κατευθείαν από τα νοκ άουτ και στον γύρο των «32» απέκλεισε με 3-0 σετ τον Θανάση Αργυρόπουλο (Πέρα Θεσσαλονίκης). Στη 16άδα έκαμψε με ανατροπή από 1-2 σετ την αντίσταση του Γιώργου Κάλλια (Εθνικός Αλεξανδρούπολης) με 3-2. Την Κυριακή νίκησε στην 8άδα τον Δημήτρη Σωτηρόπουλο με 3-0 και στην 4άδα το νούμερο 1 του αγωνίσματος, τον Γιάννη Αναστασιάδη, με 3-1 σετ.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό ο Κατσαπρακάκης απέκλεισε αρχικά τον Γρηγόρη Τσιλόπουλο (ΠΑΟ Φυλής) με 3-1 σετ. Στους «16» νίκησε τον Γιάννη Μαστρογιάννη με 3-0 σετ, στους «8» τον Κώστα Φάκαρο με 3-0 και σε σπουδαίο ημιτελικό τον Γιώργο Κοσμά με 3-2 σετ.